لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

ارتش سوریه به کمک حزب الله لبنان وارد یک شهر تحت کنترل شورشیان شد


آرشیو
آرشیو

ارتش سوریه و نیروهای حزب الله لبنان روز یکشنبه اعلام کردند که وارد شهر زبدانی، که تحت کنترل مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است، شده اند.

به گزارش رویترز، یکشنبه، دومین روز حمله عمده نیروهای دولتی و حزب الله لبنان، برای تصرف مناطق مرزی اطراف بزرگراه بیروت-دمشق است.

ارتش سوریه، با پشتیبانی نیروهای حزب الله لبنان، مدت ها بود که می خواست بر زبدانی، نزدیک مرز لبنان، کنترل داشته باشد. این شهر از سال ۲۰۱۲، یک سال پس از آغاز درگیری های داخلی در سوریه، تحت کنترل شورشیان بود.

شبکه المنار، وابسته به حزب الله لبنان اعلام کرد که نیروهای این گروه و ارتش سوریه وارد یک منطقه در غرب زبدانی، ۴۵ کیلومتری شمال غرب پایتخت سوریه شده اند.

علمیات بازپسگیری زبدانی روز شنبه آغاز شد و نیروهای هوایی و توپخانه سوریه، مواضع نیروهای جهادی سنی را در این شهر هدف قرار دادند.

ارتش سوریه نیز گفته است منطقه ای در شرق زبدانی را تصرف کرده است و حزب الله نیز می گوید این شهر را از شمال دور زده است. ارتش سوریه پیشتر اعلام کرده بود «ده ها تروریست» در این حملات کشته شدند.

این شهر، که زمانی از تفریح‌گاه های محبوب مردم بود، یکی از آخرین پناهگاه های استحکامی شورشیان در مرز لبنان است .پیش از بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ این شهر از راه های عمده ارسال اسلحه به حزب الله لبنان توسط دولت سوریه بود.

در جریان چهار سال جنگ داخلی در سوریه ، لبنان نیز از خشونت ها درامان نمانده است.

داعش ۲۵ سرباز سوری را سر برید

دولت خود خوانده اسلامی ویدیویی منتشر کرده که حاکی از اعدام ۲۵ تن از سربازان ارتش سوریه در ویرانه های آمفی تئاتر پالمیرا در شرق این کشور است.

این ۲۵ سرباز که بدست ۲۵ نوجوان اعدام شدند، از زندان مخوف تدمر به آمفی تئاتر پالمیرا انتقال داده شده بودند.

دولت خود خوانده اسلامی می گوید، پس از مراسم اعدام دستجمعی که در برابر گروهی از مردم و بدست ۲۵ جوان انجام شد، زندان آن شهر که از نماد های تسط خاندان اسد بر سوریه است، تخریب شد.

شهر تاریخی پالمیرا یا تدمر تقریبا شش هفته پیش به تصرف شبه نظامیان دولت اسلامی درآمد.

منابع حقوق بشر می گویند، شبه نظامیان دولت اسلامی تا بحال بیش از ۲۰۰ نفر را در پالمیرا و حومه آن اعدام کرده اند.

XS
SM
MD
LG