لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

دیدار کم سابقه بشار اسد با نیروهای حامی دولت


تصویر منتشر شده خبرگزاری دولتی سوریه که بشار اسد را در کنار نیروهای حامی دولت نشان می دهد
تصویر منتشر شده خبرگزاری دولتی سوریه که بشار اسد را در کنار نیروهای حامی دولت نشان می دهد

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در آستانه سال نوی میلادی به خط مقدم جنگ داخلی سوریه رفت و با نیروهایش در حاشیه دمشق، دیداری کم سابقه داشت. دفتر ریاست جمهوری سوریه اواخر روز چهارشنبه تصویری از سفر او را منتشر کرد. بشار اسد از سربازانی که «در مواجهه با تروریسم» می جنگند، تشکر کرد. تلویزیون سوریه نیز روز پنجشنبه فیلمی از این دیدار را پخش کرد.

فیلم تلویزیون دولتی سوریه بشار اسد را نشان می داد که با سربازان و شبه نظامیان حامی دولت، در منطقه جوبر، لوبیای پخته و سیب زمینی آب پز می خورد. نیروهای دولتی سوریه سعی دارند تا شورشیان را از منطقه جوبر عقب برانند. مخالفان رئیس جمهوری سوریه این منطقه را در سال ۲۰۱۳ تصرف کردند.

بشار اسد به نیروهای خود گفت: «در شب سال نو خانواده ها دور هم جمع می شوند، اما شما تصمیم گرفتید تا اینجا باشید و از کشور خود محافظت کنید.» او این سخنان را در حالی می گفت که صدای تیراندازی دورتر شنیده می شد. رئیس جمهوری سوریه گفت:« در این زمان، من دوست دارم با شما باشم.»

خبرگزاری سانا گزارش داد که بشار اسد «بهبود سریع مجروحان را خواستار شد و فداکاری های آنها را ستود.»

در همین حال سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، اعلام کرد نیروهای دولتی در جوبر با پیکارجویان جبهه النصره، شاخه سوری مرتبط با القاعده درگیر شدند. این سازمان روز پنجشنبه گفت در درگیری های روز قبل دست کم ۲۵ نیروی حامی دولت کشته و ده ها نفر نیز زخمی شدند. رسانه دولتی سوریه گزارشی از تلفات نداد.

مرکز نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه همچنین روز پنجشنبه گزارش داد که در سال ۲۰۱۴ در جریان جنگ داخلی سوریه ۷۶۰۲۱ نفر کشته شدند که تقریبا نیمی از آنها غیرنظامی بوده اند و ۳۵۰۱ نفر از آنها نیز کودکان بودند.

سازمان ملل متحد می گوید از زمان آغاز درگیری ها در سوریه در مارس ۲۰۱۱ حدود ۲۰۰ هزار نفر در سوریه کشته شده اند. اعتراضات علیه ریاست جمهوری بشار اسد ابتدا آرام بود ولی به سرعت به جنگ داخلی تبدیل شد.

روز چهارشنبه، حملات هوایی تحت رهبری آمریکا ۱۷ هدف گروه «دولت اسلامی» را بمباران کرد. این حملات از جمله نزدیک شهرهای رقه، کوبانی صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG