لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۹

حمایت اتحادیه عرب از مسلح ساختن شورشیان در سوریه


اتحادیه عرب در نشست دوحه درقطر، که کرسی سوریه را در اختیار مخالفان بشار اسد قرار داد، کشورهای عضو را جهت ارسال تسلیحات برای مخالفان سوری تشویق کرد.
مخالفان اسد در این نشست خواهان کمک های تسلیحاتی از خارج برای مقابله با ارتش سوریه شدند.

اتحادیه عرب که از بیست و دو عضو با بیش از چهار صد میلیون جمعیت تشکیل شده است، و تقریبا چهارده ماه پیش عضویت دمشق در آن تشکیلات را بحال تعلیق در آورد، در بیست و چهارمین اجلاس سران در قطر، کرسی جمهوری عربی سوریه را در اختیار ائتلاف ملی سوریه یا بزرگترین گروه از مخالفان سیاسی خارج نشین آن کشور قرار داد.

حمد بن جاسم نخست وزیر و وزیر امور خارجه کشور میزبان، قطر، در بیاناتی پس از این اجلاس تاریخی، از ارسال اسلحه و مهمات توسط کشورهای عضو به سوریه بعنوان عملی مشروع نام برد.

وی گفت"ما دفاعِ از خود را عمل مشروعی می دانیم. برخی از کشورهای غربی هم خواستار ارسال تسلیحات برای مخالفان سوری شده اند. در یکسال و نیم اخیر برای تحقق یک راه حل صلح آمیز در سوریه تلاش کردیم، اما متاسفانه موفق نشدیم. به همین دلیل، بالاخره موضوع ارسال اسلحه و مهمات برای مخالفان را مطرح کردیم."

احمد معاذ الخطیب رهبر مخالفان سوری در جریان کنفرانس سران اتحادیه عرب از ناتو خواست از موشک های پاتریوت مستقر در جنوب ترکیه برای حمایت از فضای مناطق آزاد شده در شمال سوریه استفاده کند. مقام های ناتو تقریبا بلافاصله در پاسخ گفتند که در ماموریت دفاعی این سامانه ضد موشکی تغییری داده نشده و تصمیم ندارند در سوریه دخالت نظامی کنند. آقای خطیب نیز در جواب گفت عدم حمایت از مخالفان مسلح به خونریزی بیشتر در سوریه منجر خواهد شد.

در این میان و در حالیکه به منظور حقیقت یابی در مورد احتمال استفاده از مواد یا تسلیحات شیمیائی در واقعه هفته گذشته در شهرک خان الاصل در شمال حلب، که به کشته شدن بیست و شش تن منجر شد، دبیرکل سازمان ملل متحد یک دانشمند سوئدی بنام "آکه سلستروم" را مامورچنین تحقیقی کرده است.

در همین حال به گفته دفتر کمک های انسان دوستانه سازمان ملل مستقر در ژنو، شمار آوارگان داخلی در جنگ داخلی سوریه به سه میلیون و ششصد هزار نفر رسیده است.
XS
SM
MD
LG