لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۹

اوپوزیسیون سوریه دولت موقت تشکیل می دهد


ائتلاف ملی سوریه برنامه هایی را برای تشکیل یک دولت موقت درمناطق زیرکنترل شورشیان اعلام کرده است.

یک سخنگوی اوپوزیسیون این موضوع را روزجمعه درقاهره درپی جلسه دو روزه ای که برای بحث درباره امکان مذاکرات صلح با دولت بشار اسد برپا شده بود،عنوان کرد.

او گفت ائتلاف روز 2 مارس برای انتخاب نخست وزیرخود جلسه ای دراستانبول ترتیب خواهد داد.

این تحول، که بشاراسد درباره آن اظهارنظرنکرده است درحالی است که خشونت درسوریه ادامه دارد.

گروه ناظر برحقوق بشر درسوریه گفت دریک حمله موشکی در شهر حلب در روز جمعه دست کم 12 تن کشته شدند.انتظار می رود براین رقم افزوده شود زیرا عقیده براین است که بسیاری در زیر آوار ساختمان های آسیب دیده به دام افتاده اند.

هواپیماهای جنگی و توپخانه سوریه روزجمعه هدف هایی را در نزدیکی فرودگاه بین المللی دمشق زیرآتش گرفتند.

آسوشتید پرس به نقل ازفعالان گفت شهرهای بیت سهم وشباع، در نزدیکی جاده اصلی فرودگاه درجنوب پایتخت، هدف حملات بودند.

گروه ناظر برحقوق بشر درسوریه و کمیته های هماهنگی محلی نیزاز زدخوردهایی درقرار گاه های شورشیان در درایه و معظمیه، درجنوب غربی دمشق، خبر دادند.

روزپنجشنبه دمشق شاهد یکی از خونین ترین روزهای خود در نزدیک به دوسال بود. درانفجاربمب عظیمی بیش از 60 تن در نزدیکی ستاد حزب حاکم بعث کشته شدند.

ائتلاف ملی سوریه این واقعه را محکوم کرد ودربیانیه ای گفت " رژیم اسد بیشترین مسئولیت تمام جنایاتی را که در کشور روی می دهد برعهده دارد، زیرا درها را برای ورود افرادی با برنامه های گوناگون وصدمه زدن به ثبات سوریه بازگذاشته است تا بتواند درپشت چنین حوادثی مخفی شود وازآنها برای توجیه جنایات خود استفاده کند."

آسوشیتدپرس می گوید مسئولیت حمله روز پنجشنبه را کسی برعهده نگرفته است، اما سوء ظن احتمالا متوجه افراطی ترین جناح، جبهه النصره، مرتبط با القاعده خواهد بود که آمریکا آنرا یک سازمان تروریستی نامیده و درگذشته مسئولیت بمب گذاری های مشابه علیه هدف های رژیم را برعهده گرفته است.
XS
SM
MD
LG