لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۱

گفت وگو ابراهیمی با مقامات آمریکا و روسیه در مورد سوریه


اخضر ابراهیمی، فرستاده بین المللی صلح به سوریه، امروز جمعه گفت و گو با مقام های ارشد ایالات متحده و روسیه در خصوص بحران سوریه آغاز کرد. این گفت و گوها ساعاتی پس از انتشار گزارش مبنی بر تصرف پایگاه هوایی اصلی ارتش سوریه توسط مخالفان آغاز شد.

آقای ابراهیمی با ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا و همتای روس او میخائیل بودانوف دیدار می کند. هیچ یک از طرفین مذاکرات پیش از ورود به جلسه که پشت درهای بسته برگزار شده، اظهار نظری نکرده اند. این گفت و گوها در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو انجام شده است.

بامداد جمعه، نهاد ناظر بر حقوق بشر سوریه اعلام کرد که شبه نظامیان مخالف بشار اسد پس از چندین روز نبرد، کنترل کامل پایگاه هوایی موسوم به تفتناز را در شمال سوریه به دست گرفته اند. این نهاد ویدئویی را هم منتشر کرده که سربازان سوری را در حال فرار از این پایگاه نظامی نشان می دهد و تصاویری از دودی را نشان می دهد که از این پایگاه صاطع شده است. این نهاد ناظر بر حقوق بشر در سوریه اعلام کرده که این پایگاه نظامی چند ساعت پس از آنکه به تصرف مخالفان درآمد، مورد حمله هوایی جت های جنگنده ارتش اسد قرار گرفت.

گزارش نهاد ناظر بر حقوق بشر در سوریه به سبب آنکه خبرنگاران خارجی اجازه کار در سوریه را ندارند، تأیید یا تکذیب نشده است.

روز پنج شنبه، رژیم اسد اخضر ابراهیمی را به جانبداری آشکار از مخالفان متهم کرد. ابراهیمی دو روز پیش در گفت و گویی با بی بی سی گفته بود که اسد باید از قدرت کناره گیرد.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز پنج شنبه گفت که ایالات متحده از مأموریت اخضر ابراهیمی در سوریه حمایت می کند.

سفیر سوریه در سازمان ملل پنج شنبه در ژنو به خبرنگاران گفت که دولت اسد نماینده ای به مذاکرات جمعه ژنو نمی فرستد.
XS
SM
MD
LG