لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۴

در سوریه نبرد ادامه دارد


در سوریه، در حالی که رهبران عرب و اروپایی ائتلاف جدید مخالفان را به کوشش برای کسب پشتیبانی بیشتر ترغیب کردند ، خشونتها ادامه دارد.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه روز سه شنبه گفت نیروی هوایی برای دومین روز پیاپی شهرک راس العین ، در امتداد مرز ترکیه را که در کنترل شورشیان قرار دارد، بمباران کرد. دست یک تن را کشت و سه نفر را مجروح کرد. حمله هوایی تلفات دو روز را به حدود ۳۱ تن افزایش داد.

از روز جمعه نزدیک۱۰ هزار نفر برای گریز از گلوله باران و بمباران به ترکیه گریخته اند.
هلال احمر سوریه تخمین می زند که درگیریها همچنین ۲ میلیون و ۵۰۰ نفر نفر را در داخل سوریه آواره کرده است. روز سه شنبه همچنین در نبردهای شدید و گلوله باران در داخل و اطراف دمشق حد اقل ۴۱ تن،کشته شدند.

در این میان، رهبر ائتلاف اوپوزیسیون جدید از کشورهای اروپایی خواست آنرا به عنوان دولت مشروع سوریه برسمیت بشناسند و به آن برای خرید اسلحه پول بدهند.

رزمندگان شورشی در داخل سوریه روز سه َشنبه حمایت شفاهی کشورهای خلیج فارس و غرب از یک بلوک اوپوزیسیون جدید را رد کردند، و گفتند اگر پول و اسلحه دریافت نکنند انتظار ندارند تغییر عمده ای در جبهه صورت گیرد.

لورن فابیو وزیر امور خارجه فرانسه و کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حمایت خود را از ائتلاف جدیدابراز داشتند اما از شناسایی رسمی آن خودداری کردند. چنین اقدامی می تواند کمک بیشتر به شورشیان را تسهیل کند.

اتحادیه عرب نیز واکنشی مشابه نشان داد، گروه را تایید کرد، اما از شناسایی کامل گروه به عنوان نماینده مردم سوریه خودداری ورزید.

اعضای اوپوزیسیون روز یکشنبه در جلسه ای در دوحه، پایتخت قطر، موافقت کردند یک گروه چتری به وجود آورند که جناح های مخالف گوناگون در داخل و خارج سوریه را که خواهان برکناری بشار اسد هستند، کنار هم بنشاند.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز سه شنبه در بیانیه ای از ائتلاف جدید خواست پیامی روشن به رزمندگان مخالف بفرستد که آنها باید به قوانین حقوق بشر پای بند بمانند.
XS
SM
MD
LG