لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

موج بمب گذاری و حملات هوایی در سوریه


خبرگزاری دولتی سوریه گزارش می دهد مردان مسلح برادر رییس پارلمان را کشته اند.
محمد اوسامه لهمان، برادر جهاد لهمان، بامداد سه شنبه در دمشق در حالی که رهسپار محل کارش بود هدف گلوله قرار گرفت.

این رویداد جدید ترین واقعه درموج ترورهایی است که مقامات سوری، افسران ارتش و دیگر حامیان بشار اسد را هدف می گیرد. در ماه ژوئیه چهار تن از مشاوران امنیتی ارشد او در بمب گذاری در ستادهای امنیتی در دمشقی کشته شدند.

رور سه شنبه همچنین دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفت ممکن است به اسد اجازه داده شود به سلامت کشور را ترک کند ، در صورتی که این گزینه پایان جنگ داخلی در سوریه را تضمین کند.

کامرون در مصاحبه ای با تلویزیون العربیه گفت جامعه بین المللی باید "برای بیرون راندن آن مرد از کشور و یک انتقال آرام در سوریه" هر اقدامی را بررسی کند.
بمباران ها و حملات هوایی جدید روز سه شنبه بار دیگر سوریه را تکان داد، روز دوشنبه در شدید ترین خشونت در کشور طی هفته ها نزدیک 250 تن کشته شدند و شورشیان به یکی از مرگبارترین حملات خود دست زدند.

در حالی که مخالفان زیر فشار تشکیل یک دولت واقعی فراگیر در تبعید به مذاکرات در قطر ادامه می دادند، دولت سوریه در موج انفجار بمب های اتومبیلی و حملاتی که گزارش رسید نزدیک به 100 سرباز و رزمندگان طرفدار اسد را کشت به خود می پیچید.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت در یک حمله انتحاری در حما 50 سرباز و تیرانداز وفادار به بشار اسد را کشت.

گروه گفت حمله روز دوشنبه در روستای زیاره توسط جبهه النصره، که از القاعده الهام می گیرد، صورت گرفت.شمار کشته شدگان نمی تواند مستقلا تایید شود.

گروه ناظر و تلویزیون دولتی سوریه می گویند در انفجار یک بمب اتومبیلی در محله مزه در حومه دمشق دست کم 11 تن جانسپردند و ده ها نفر مجروح شدند.
فعالان همچنین می گویند 11 رزمنده شورشی در یک حمله هوایی در استان ادلب کشته شدند.

سفیر اسراییل در سازمان ملل متحد روز سه شنبه نامه ای برای شورای امنیت سازمان ملل متحد فرستاد و به آنچه اسراییل آنرا عبور تانک های سوریه به داخل منطقه حائل بین نیروهای دو کشور در بلندی های جولان می بیند اعتراض کرد.

جداگانه، گروه فلسطینی حماس گفت دولت سوریه دفاتر سابق آن در دمشق را مهر و موم کرد، و جدایی از متحد پیشین خود را نهایی ساخت.
XS
SM
MD
LG