لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۴

ارتش سوریه با آتش بس موقت موافقت کرد


ارتش سوریه می گوید عملیات نظامی را به مناسبت عید قربان متوقف می کند و آتش بس را از بامداد جمعه تا دوشنبه به اجرا می گذارد. ارتش سوریه با این حال اعلام کرد حق پاسخگویی به حملات مخالفان را برای خود محفوظ نگه می دارد.

ارتش در بیانیه ای که غروب پنجشنبه از تلویزیون دولتی پخش شد گفت اگر " گروه های تروریست درصدد برآیند با مسلح کردن خود و گرفتن نیروهای کمکی مواضع شان را تقویت کنند" وارد عمل خواهد شد. ارتش سوریه همچنین به کشورهای همسایه علیه تسهیل رفت و آمد جنگجویان در مرز، در دوره آتش بس هشدار داد.

فرمانده ارتش سوریه آزاد نیز گفت رزمندگان به آتش بس پای بند خواهند ماند، اما به هر حمله ای پاسخ خواهند داد. هر دو طرف آتش بس های قبلی را نقض کرده اند. با این حال، گزارش می رسد گروه اسلامگرای انصار الاسلام که در سوریه فعال است گفته است جنگجویانش به آتش بس متعهد نخواهند بود.

اوایل امروز ، بسام الدادا، فرمانده نیروهای مخالف گفت رزمندگان در دو ناحیه در مرکز حلب بزرگترین شهر کشور، از جمله صلاح الدین پیشروی کرده اند. ساکنان اشرفیه در شمال حلب گزارش دادند حدود ۲۰۰ رزمنده برای نخستین بار وارد منطقه شدند. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت پنج خمپاره که از "یک منبع نامعلوم" به اشرفیه پرتاب شد، نه شهروند را کشت و ۱۵ نفر را مجروح کرد.

اخضر ابراهیمی، فرستاده بین المللی صلح گفته است سوریه و برخی از مخالفان بشار اسد موافقت کرده اند عملیات جنگی را در جریان تعطیلات عید قربان متوقف کنند. او ابراز امیداری کرده است آتش بس چند روزه به ترک مخاصمه طولانی تری منجر شود.

با این حال، ابراهیمی به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت راه حل سریعی برای جنگ وجود ندارد، و هشدار داد کوشش نافرجام برای پایان دادن به خشونت مناقشه 19 ماهه را وخیمتر خواهد کرد و نبرد به کشورهای دیگر کشیده خواهد شد.
XS
SM
MD
LG