لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۷

ابراهیمی: خطر گسترش جنگ سوریه به سراسر خاورمیانه وجود دارد


اخضر ابراهیمی، میانجی بین المللی بحران سوریه، می گوید اگر خشونت در سوریه مهار نشود جنگ داخلی این کشور ممکن است به سراسر خاورمیانه گسترش یابد و به مناقشه تمام عیار تبدیل شود.

ابراهیمی، که روز چهارشنبه در لبنان سخن می گفت، از دولت بشار اسد خواست رهبری اجرای آتش بس پیشنهادی در جریان عید قربان را بر عهده بگیرد.

ابراهیمی گفت مخالفان در سوریه به او گفته اند اگر دولت سوریه نخستین گام را بر دارد آنها بی درنگ گام مشابهی بر خواهند داشت.


ابراهیمی در جستجوی یافتن یک راه حل سیاسی برای مناقشه 19 ماهه، از کشورهای مسلمان سنی که از مخالفان دولت سوریه حمایت می کنند و نیز از ایران، نیرومند ترین متحد منطقه ای اسد، دیدن کرده است.

ابراهیمی روز چهارشنبه با میشل سلیمان، نخست وزیر، و نجیب میقاطی، رییس پارلمان لبنان، ملاقات کرد. روز یکشنبه او از رهبران ایران درخواست کرد از آتش بس پیشنهادی در سوریه پشتیبانی کنند.

روز چهارشنبه نبردها در سوریه ادامه یافت. گروه های حقوق بشری می گویند نیروهای مخالف یک هلیکوپتر نظامی را سرنگون کردند، در حالی که سربازان برای باز پس گیری شهر مرات النعمان، در امتداد بزرگراه دمشق – حلب جنگیدند.
XS
SM
MD
LG