لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

در انفجار بمب اتومبیلی در سوریه ۱۲ تن کشته شدند


وزیر امور خارجه سوریه به کشورها علیه حمایت از نیروهای مخالف هشدار داده است. در همین حال، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید شمار سوری هایی که به اردن گریخته اند در روزهای اخیر دوبرابر شده است.
ولید معلم، که برای شرکت در اجلاس سران جنبش غیر متعهد ها به تهران رفته است، روز سه شنبه به خبرنگاران گفت شماری از کشورها تحریم هایی را که غرب و برخی کشورهای دیگر علیه سوریه برقرار ساخته اند محکوم کرده اند.
او همچنین به کشورها علیه حمایت از کسانی که آنها را " تروریست" نامید هشدار داد و گفت " حمایت هر کشور خارجی از تروریست ها در سوریه محکوم است، و تروریسم به سراغ خود آنها نیز خواهد رفت."
پیشتر، کمیساریای آوارگان سازمان ملل گفت شمار سوری هایی که در روزهای اخیر به اردن گریخته اند دو برابر شده است و با ۱۰۲هزار نفری که هفته پیش وارد شدند، به نظر می رسد حرکت عظیمی در راه است.
سخنگوی کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان در ژنو می گوید واردین جدید به اردوگاه زعتری در شمال اردن اکثر از منطقه درعا در جنوب سوریه هستند. و آوارگان گزارش می دهند در حالی که سعی داشتند از مرز بگذرند بمباران می شدند.
سخنگو گفت از زمان گشایش اردوگاه در ۳۰ژوئیه، بیش از ۲۲ هزار سوری در آنجا پناه گرفته اند.
نمایندگان کمیساریا نیز می گویند در صورتی که مناقشه شدید تر شود، ممکن است بالغ بر ۲۰۰ هزار آواره به ترکیه فرار کنند. به گفته آنها، بیش از ۴۷ هزار سوری در ترکیه ثبت نام کرده اند، در آنجا افزون بر ۹ اردوگاه فعلی، دست کم ۵ اردوگاه جدید ساخته می شود.
بیش از ۳ هزار آواره فقط در ۲۴ ساعت گذشته از سوریه به ترکیه فرار کرده اند.
فرار آوارگان در حالی است که تلویزیون سوریه گزارش می دهد در انفجار یک اتومبیل بمب گذاری شده در جریان آیین خاکسپاری در حومه دمشق در روز سه شنبه ۱۲ تن جانسپردند و نزدیک ۵۰ نفر مجروح شدند.
انفجار در دروز و محله مسیحی نشین "جارامانا" در بخش جنوب شرقی پایتخت روی داد.
گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت مراسم خامسپاری برای دو حامی دولت که روز دوشنبه در انفجار بمب کشته شدند برپا شده بود.
در این میان، اسوشیتد پرس گزارش داد هلیکوپترهای ارتش سوریه روز سه شنبه هزاران اعلامیه بر دمشق و حومه آن فرو ریختند. در آنها از نیروهای مخالف خواسته شده است سلاح هایشان را تحویل دهند یا کشته خواهند شد.
اسوشتید پرس گفت روی برخی از اعلامیه ها نوشته شده است " ارتش تصمیم دارد هر وجب خاک کشور را پاک کند و شما فقط دو راه در پیش دارید، سلاح هایتان را رها کنید یا با مرگ چاره ناپذیر روبرو خواهید شد."
مقامات سوریه قیام 17 ماهه را ناشی از توطئه خارجی می دانند و عربستان سعودی و قطر، و نیز امریکا و ترکیه را حمایت از " تروریست " هایی که خواهان برکناری دولت هستند متهم می کنند.
XS
SM
MD
LG