لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

نخست وزیر سابق سوریه: دولت اسد دشمن خدا است


حجاب: رژیم اسد فرو می ریزد
حجاب: رژیم اسد فرو می ریزد
نخست وزیر سابق سوریه که به مخالفان پیوسته است می گوید دولت بشار اسد "دشمن خدا است" و فرو می ریزد.
ریاض حجاب این نظر را روز سه شنبه در نخستین حضور عمومی خود در یک کنفرانس خبری در امان، پایتخت اردن، ابراز داشت و گفت او به میل خود از دولت جدا شد و به قیام ۱۷ ماهه علیه اسد پیوست، و آن گونه که مقامات سوریه ادعا کرده اند برکنار نشد .
حجاب دیگر رهبران سوریه را ترغیب کرد از دولت بگسلند و گفت دولت اسد در حال حاضر فقط ۳۰ درصد کشور را در کنترل دارد، و از نظر اقتصادی، اخلاقی و نظامی فرو می ریزد.
نخست وزیر سابق بلند پایه ترین چهره سیاسی است که از دولت سوریه جدا می شود. او با خانواده اش به اردن گریخت.
در این میان، لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا می گوید او یقین دارد ایالات متحده می تواند ناحیه پرواز ممنوع بر فراز سوریه را بر قرار سازد، اما هنوز در این باره تصمیمی گرفته نشده است.
پانه تا به آسوشیتدپرس گفت آمریکا گزینه های چندگانه ای را برای سوریه بررسی می کند و یادآور شد ایجاد چنین ناحیه ای ارجحیت بالا نیست .
سال پیش، آمریکا و ناتو یک منطقه پرواز ممنوع را بر فراز لیبی در حالی که شورشیان با نیروهای معمر قذافی می جنگیدند، برقرار ساختند.
اما شرایط در سوریه که پدافتد هوایی آن از لیبی پیشرفته تر است فرق می کند.
نیروهای بشار اسد در هفته های اخیر بر حملات افزوده اند، و قرار گاه های شورشیان در نقاط مهم مانند شهر حلب را هدف می گیرند.
شورشیان گفته اند برای حفاظت در برابر حملات آنها به ناحیه پرواز ممنوع نیاز دارند.
وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی پس از آن که موافقت کردند تعلیق عضویت سوریه در سازمان را توصیه کنند، در مکه به گفت و گو نشسته اند.
اقدام سازمان می تواند در جریان اجلاس به یک اختلاف دیپلماتیک بین ایران متحد سوریه و عربستان سعودی که از اپو زیسیون طرفداری می کند منجر شود. ایران می گوید هرگز چنین پیشنهادی را قبول نخواهد کرد.

روز سه َشنبه همچنین والری آموس مسئول امور انسانی سازمان ملل متحد برای بحث در باره راه های تقویت کوشش های رفاهی و امدادی برای غیر نظامیانی که در مناقشه بدام افتاده اند وارد سوریه شد. او قرار است با مقامات دولت و هلال احمر سوریه ملاقات کند.
در چین، وزیر امور خارجه قرار است با فرستاده ویژه بشار اسد رییس جمهوری سوریه گفت و گو کند. چین می گوید دعوت از اعضای اپوزیسیون به پکن را نیز بررسی می کند.
در این حال، جنگ روز سه شنبه در شمال سوریه ادامه یافت، روز دوشنبه شورشیان ویدیوئی منتشر کردند که به ادعای آنها سرنگون شدن یک هواپیمای سوریه و دستگیر شدن خلبان آنرا نشان می داد.یک مصاحبه تلویزیونی با خلبان دستگیر شده نیز پخش شد.
رسانه های دولتی سوریه می گویند خلبان پس از آن که هواپیما در جریان یک ماموریت آموزشی عادی دچار نقص فنی شد بیرون پرید، و مقامات در جستجوی او هستند.
بنا به گزارش های شاهدان، دولت سوریه از جت های جنگنده به عنوان بخشی از اکثر حملات خود علیه نواحی زیر کنترل شورشیان در سراسر کشور استفاده می کند.
روز سه شنبه، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گزارش داد نیروهای دولت استان ادلیب را به گلوله بستند و ۴ تن کشته شدند. گروه گفت در پی حملات شورشیان به هدف های نظامی، زدوخوردهایی بین نیروهای دولتی و شورشیان در دیگر بخش های استان درگرفت.
در این میان، آژانس آوارگان سازمان ملل متحد می گوید بر شمار کسانی که از جنگ در سوریه می گریزند افزوده می شود. آژانس نام ۱۵۷۵۷۷ آواره را که به اردن، لبنان، عراق و ترکیه فرار کرده اند ثبت کرده است و انتظار دارد این رقم بشدت بالا برود.
XS
SM
MD
LG