لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۷

نخست وزیر سوریه به اردن پناهنده شد


حلب، قلب اقتصادی و بزرگترین شهر سوریه در خون و آتش
حلب، قلب اقتصادی و بزرگترین شهر سوریه در خون و آتش

به گزارش تلویزیون الجزیره، نخست وزیر سوریه و خانواده اش به اردن پناهنده شد و به صف مخالفان اسد پيوست. وزارت امور خارجه اردن حضور او در خاک آن کشور را تکذیب کرده است. فرید حجاب شش هفته پیش به سمت نخست وزیری سوریه منصوب شده بود. عمر غَلاوَنجی ، معاون فرید حجاب درمقام کفیل نخست وزیری عهده دار اداره کابینه شده است.

در حالی که امروز دست کم سه نفر بر اثر انفجار بمب در ساختمان تلویزیون دولتی سوریه زخمی شدند، و هنوز صدای تیراندازی پراکنده در دمشق شنیده می شود، ارتش سوریه با اعزام نیرو و مهمات، خود را برای «نبرد نهائی» در شهر حلب آماده می کند.

ریاض فرید حجاب چهل و شش ساله که تا ساعاتی پیش نخست وزیر سوریه بود و حال به اردن فرار کرده است، اوائل تیر ماه به این سمت منصوب شده بود. با ابراز انزجار وی از حکومت بشار اسد و اعلام پیوستنش به «انقلاب مردم سوریه»، تعداد مقام های ارشد سوری بریده از رژیم در هفده ماه اخیر به چهل و یک نفر رسید که شامل بیست و دو ژنرال، دوازده دیپلمات و چند مقام امنیتی اند.

در خبر دیگری، تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از انفجار یک بمب در ساختمان آن شبکه خبری را پخش کرد. انفجار، صبح دوشنبه در طبقه سوم ساختمان مرکزی آن تلویزیون در دمشق اتفاق افتاد که باعث قطع برنامه های آن شبکه نشد، اما خرابی بسیار به بار آورد و به گفته عمران الزعبی، وزیر اطلاعات سوریه، به حداقل سه نفر آسیب سطحی رساند.

تقریبا دو ماه پیش نیز، در پایتخت سوریه مخالفان مسلح به «الاخباریه»، شبکه خبری خصوصی حامی بشار اسد، حمله کرده و دوربین ها و تاسیسات مخابراتی آن را منفجر کردند، حادثه ای که به مراتب خسارت بیشتری از انفجار امروز به بار آورد، اما آن حادثه نیز باعث قطع برنامه های شبکه الاخباریه نشد.

و سرانجام، دو هفته بعد از شروع عملیات حلب، ارتش سوریه تانک های بیشتری به حومه آن شهر منتقل می کند و مخالفان مسلحی که علاوه بر ضد هوایی های به غنیمت گرفته شده از ارتش بزودی به موشک های ضد هوایی شانه بر مجهز خواهند شد، هنوز کنترل منطقه صلاح الدین در جنوب غربی شهر حلب را در دست دارند.
XS
SM
MD
LG