لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۹

شورشیان سوریه وفاداران اسد را اعدام می کنند


شورشیان سوریه چهار مرد را که فعالان اعضای یک قبیله طرفدار دولت شناسايی کردند، در شهر حلب اعدام کرده اند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید ویدیويی که در اینترنت پست شده وفاداران دستگیر شده دولت را در روز سه شنبه نشان می دهد. در ویدیو، مردان مسلح الله اکبر گویان بازداشت شدگان را به خارج از ساختمانی می کشند و آنها را به گلوله می بندند. اجساد مردان روی زمین دیده می شود.

گروه ناظر یکی از اعدام شدگان را رییس یک میلیشای وفادار به بشار اسد معرفی کرد. گروه های طرفدار حقوق بشر شورشیان را به بدرفتاری ها و آزارهای متعدد در جریان قیام ۱۷ ماهه متهم ساخته اند، در حالی که نیروهای امنیتی و میلیشاهای طرفدار اسد را به دلیل ارتکاب بدترین قساوت ها آماج شدید ترین انتقادها قرار داده اند.

محل اقامت اسد از زمان ترور چهار تن از اعضای حلقه داخلی او در بمب گذاری در دمشق در ماه گذشته معلوم نیست. او روز چهارشنبه در آیین های روز نیروهای مسلح حاضر نشده است، بجای آن یک بیانیه کتبی صادر کرد که نیروهای امنیتی را تشویق می کند بر نبرد علیه شورشیانی که سعی دارند او را سرنگون کنند شدت بخشند.

اسد در بیانیه می گوید سربازان او در نبردی حماسی که پیامد آن سرنوشت ملت را رقم خواهد زد درگیر هستند. از ۱۲ سال پیش که بشار اسد جای پدرش را گرفت، این نخستین بار است که او پیام روز نیروهای مسلح را شخصا یا از تلویزیون ایران نمی کند.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا بیانیه اسد را محکوم کرد.

در این میان ، آتش جنگ در حلب روز چهارشنبه برای سیزدهمین روز زبانه کشید. روشن نبود که از نیروهای دولتی یا شورشیان کدام طرف دست بالا را دارد.

تیم ناظر سازمان ملل متحد در دمشق گزارش داد نیروهای دولتی با هلیکوپتر و هواپیماهای جنگی به مناطق زیر کنترل شورشیان حمله کردند. سخنگوی تیم همچنین گفت شورشیان به تسلیحات سنگین دست یافته اند و مردم بین دو طرف به دام افتاده اند.
XS
SM
MD
LG