لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۸

ارتش سوریه به صدها شورشی شبیخون زد


ارتش بشار اسد رییس جمهوری سوریه روز سه شنبه در نبرد با شورشیان بر سر حلب، بزرگترین شهر کشور، درگیر بود.

گزارش ها از زدو خوردهای گسترده در سراسر سوریه حکایت داشت، اما شدیدترین نبرد در حلب، قلب بازرگانی کشور، متمرکز بود.

خبرگزاری سوریه گزارش داد ارتش به بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ تروریست – واژه ای که دولت از آن برای اشاره به شورشیان استفاده می کند – در ۳۰ وانت در حومه حلب شبیخون زد. گزارش می گوید بسیاری کشته یا زخمی شدند و تعدادی از وانت ها منهدم شد.

در این میان، رامی عبدالرحمان، مدیر گروه ناظر بر حقوق بشر، در مصاحبه ای گفت ارتش سوریه آزاد با موفقیت به یک کلانتری در حلب حمله کرد.

نبرد در حالی صورت می گیرد که جنبش اوپوزیسیون سوریه، وقتی برخی از فعالان تبعیدی در قاهره اعلام کردند اتحادیه سیاسی جدیدی تشکیل داده اند، بیشتر گرفتار تفرقه شد. این گروه، که خود را شورای انقلاب سوریه می نامد، در حرکت هایی که برای رهبری دولت انتقالی جریان دارد، شورای ملی سوریه را به چالش خواهد گرفت. هدایت آنرا اکثرا ناراضیانی بر عهده دارند که از شورای ملی خارج شدند زیرا، به گفته آنها، نتوانست به انقلاب سوریه کمک کند.

سازمان ملل متحد تخمین می زند در روزهای اخیر حدود ۲۰۰ هزار غیر نظامی از حلب و اطراف آن گریخته اند. آژانس آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد می گوید هزاران نفر دیگر در حلب دربدر شده اند ، وسیله ای برای خروج ندارند یا دسته های مسلح مانع هستند.

سخنگوی آژانس گفت هزاران نفر از ساکنان وحشتزده شهر در مدارس، مساجد، و ساختمان های عمومی پناه می گیرند.

در این میان، کارمندان سازمان ملل متحد در دمشق پیام های تلفنی از آوارگان، از جمله بسیاری عراقی، دریافت می کنند که نگران ایمنی خود هستند. می گویند به غذا ، آب و دستشوئی دسترسی ندارند ، و از آژانس درخواست می کنند به آنها در رفتن به مناطق امن تر دور از جنگ کمک کند.

در اوج جنگ عراق، سوریه میزبانی حدود یک میلیون آواره از عراق را بر عهده گرفت. حدود هشتاد هزار نفر در دمشق باقی هستند و بسیاری از آنها می خواهند به کشورشان باز گردند.

افزون بر عراقی ها، سازمان ملل متحد گفت حدود هشت هزار آواره سومالیایی و افغان، که بسیاری فاقد اسناد قانونی هستند، در دمشق زندگی می کنند، و می ترسند آسیب ببینند و هدف قرار گیرند.
XS
SM
MD
LG