لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۲

فعالیت هیات ناظر در سوریه متوقف می شود


شدت گرفتن خشونت در سوریه، ناظران سازمان ملل متحد را ناچار ساخته است ماموریت خود را «تا اطلاع ثانوی» متوقف کنند.

ژنرال رابرت مود، سرپرست ناظران ، این تصمیم را روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد و گفت به دلیل افزایش خشونت در ۱۰ روز گذشته تیم های ناظر برای گشت از قرارگاه خود خارج نخواهند شد و در فعالیت های دیگر شرکت نخواهند کرد.

مود همچنین گفت در تصمیم لغو ماموریت بر یک اساس روزانه بازنگری خواهد شد.

سازمان ملل متحد نزدیک ۳۰۰ ناظر غیر مسلح برای نظارت بر اجرای آتش بس بین دولت و نیروهای اوپوزیسیون به سوریه فرستاد.

مود روز جمعه هشدار داد وضع در سوریه روز به روز خطرناکتر می شود و دو طرف را مسئول تشدید خشونت دانست. او گفت آینده هیات در دست شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

مقامات اوپوزیسیون که در استانبول جلسه ای تشکیل داده اند گفتند از لغو ماموریت هیات ناظر تعجب نمی کنند.

یک عضو ارشد شورای ملی سوریه گفت به گمان او ناظران کاری درست انجام دادند، همچنین زمان آن است که اعلام شود ماموریت شکست خورده است.

برهان غلیون مسئول امور سیاسی شورا گفت او آماده نیست امیدش را از دست بدهد، اما برای حفظ صلح، سازمان ملل متحد باید تاکتیک هایش را تغییر دهد.

سخنگوی سابق نیروی موقت سازمان ملل متحد در لبنان می گوید علیرغم متوقف شدن ماموریت ناظران، سازمان ملل سوریه را رها نمی کند.

پیشتر، دولت سوریه روز جمعه به حمله به نواحی زیر کنترل شورشیان ادامه داد، و گزارش رسید نبرد سنگینی در سراسر استان حلب و شهر حمص در گرفت. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت نیروهای امنیتی همچنین مناطق اوپوزیسیون در دوما و حومه دمشق را گلوله باران می کنند.

در این میان، روسیه موضع خود را علیه فشار غرب برای سرنگونی بشار اسد سخت تر کرده است.
XS
SM
MD
LG