لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

عنان: شبح جنگ به سوریه نزدیک می شود


مراسم تدفین دسته جمعی قربانیان کشتار حوله
مراسم تدفین دسته جمعی قربانیان کشتار حوله
رهبران اتحادیه عرب سعی دارند بر فشار بر بشار اسد رییس جمهوری سوریه بیافزایند، در همین حال دبیر کل سابق سازمان ملل متحد هشدار می دهد " شبح جنگی تمام عیار" در سوریه روز به روز نزدیکتر می شود.

رهبران اتحادیه عرب روز شنبه در جلسه ای فوق العاده با کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه در دوحه، پایتخت قطر، شرکت کردند.

عنان از اسد خواست " گام هایی شجاعانه و فوری" برای اجرای طرح شش ماده ای آتش بس بردارد. اما او پذیرفت که قساوت های اخیر نشان می دهد مناقشه بسرعت از کنترل خارج می شود.

عنان گفت کشتار کودکان، زمان و مردان در حوله جنایتی دهشتناک است، و هشدار داد بحران سوریه ممکن است گسترش پیدا کند.

عنان اظهار داشت " صدها هزار سوری دربدر شده اند. بحران به شکل تنش فزاینده و حوادث مرزی، ربودن اتباع کشور و خارجیان، و سرازیر شدن آوارگان به کشورهای همسایه، منطقه ای می شود."

شیخ حامد بن جاسم آل ثانی نخست وزیر قطرنگرانی های عنان را بازتاب داد . او در دوحه به خبرنگاران گفت " هیچ کشوری آنقدر محکم نیست که بتواند از پیامدهای وضعت سوریه پرهیز کند" و قول داد اتحادیه عرب تلاش خواهد کرد مسلم سازد که آرمان های مردم سوریه تحقق پیدا کند.

پیشتر، در شامگاه جمعه زدوخوردهایی در بندر طرابلس در شمال لبنان درگرفت. روز شنبه مقامات گفتند در نبرد بین شبه نظامیان مخالف و موافق بشار اسد دست کم 7 تن ، از جمله غیر نظامیان از پای درآمدند، و بیش از 30 نفر مجروح شدند.

یک رزمنده طرفداران اسد را مسئول خشونت دانست. خشونت استان حمص را نیز برای یک روز دیگر فراگرفت. در این میان، بر درخواست برای مداخله از خارج افزوده می شود.

در قطر، رییس بزرگترین گروه تبعیدی سوریه از کشورهای عرب خواست مداخله کنند.

برهان غلیون رهبر شورای ملی سوریه گفت او از اقدام نظامی اعراب برای متوقف ساختن حملات به فعالان طرفدار دمکراسی و غیر نظامیان در سوریه استقبال خواهد کرد.

در آمریکا و دیگر کشورهای غربی نیز بر فشار برای دست زدن به اقدامی در سوریه افزوده می شود.

آرون دیوید میلر تحلیلگر خاورمیانه در مرکز وودرو ویلسون در واشنگتن به صدای آمریکا گفت ممکن است نوعی عمل نظامی چاره ناپذیر باشد.

برخی از تحلیلگران براین عقیده اند که حل بحران سوریه معامله ای را ایجاب خواهد کرد که اجازه دهد بشار اسد با آزادی کنار رود. با این حال، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد علیه آنچه آنرا اقدامات شتابزده توصیف کرد هشدار داد.

او که در بروکسل سخن می گفت اظهار داشت : بر اساس قوانین بین المللی حقوق بشر چنین کاری درست نیست، و نمی توان به مرتکبین جنایات جدی بخشودگی داد.

روز جمعه، یک وب سایت دولتی آمریکا آنچه را شاهد تصویر گورهای جمعی و حملات نیروهای دولت سوریه به مناطق غیر نظامی نامید منتشر کرد.

رابرت فورد سفیر آمریکا در سوریه در یک بیانیه اینترنتی گفت کشتار در حوله " روشن ترین کیفرخواست" علیه رژیم سوریه است.
XS
SM
MD
LG