لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

کاخ سفید: ایالات متحده و متحدان آن ارسال کمک به شورشیان سوریه را بررسی می کنند


کاخ سفید: ایالات متحده و متحدان آن ارسال کمک به شورشیان سوریه را بررسی می کنند
کاخ سفید: ایالات متحده و متحدان آن ارسال کمک به شورشیان سوریه را بررسی می کنند

کاخ سفید اعلام کرده است که باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده ارائه آنچه که واشنگتن کمک «غیرمرگبار» به انقلابیون سوریه نامیده است را مورد بررسی قرار می دهد تا به مبارزه آن ها برای سرنگونی بشار اسد یاری رساند.

آقای اوباما روز یکشنبه در سئول با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه دیدار کرد. دو دولتمرد برای شرکت در اجلاس امنیت اتمی به سئول سفر کرده اند.

یک مقام کاخ سفید گفته است که ایالات متحده می خواهد با ارسال کمک های پزشکی و بهداشتی و تجهیزات ارتباطی به انقلابیون (سوریه) کمک کند. او در عین حال گفت گفتگوها بر مسلح کردن اپوزوسیون متمرکز نخواهند بود.

این مقام کاخ سفید گفته است که ایالات متحده مسئله ارسال کمک های انساندوستانه و ارتباطی را در اجلاس «دوستان سوریه» در ١ آوریل در ترکیه مطرح خواهد کرد. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده قصد دارد در این اجلاس شرکت کند.

در همین ضمن، کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به هدف تلاش برای متقاعد کردن روسیه برای کمک از درخواست های بین المللی برای برقراری آتش بس و مذاکره در سوریه به مسکو سفر کرده است.

روسیه و چین قطعنامه شورای امنیت علیه سوریه را وتو و ادعا کرده اند که چنین اقداماتی دخالت در امور داخلی این کشور است. اما هر دو کشور از بیانیه هفته گذشته این شورا در تایید طرح صلح آقای عنان حمایت کرده اند.

روسیه از سوریه خواسته است تا به امدادگران اجازه دهد برای غیرنظامیان تحت محاصره کمک های امدادی ارسال شود.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز یکشنبه ارتش سوریه را متهم کرد که برای حمله به شورشیان از غیرنظامیان، از جمله زنان و کودکان و شهروندان ارشد به عنوان سپر انسانی استفاده می کند.

این گروه گزارش خود را بر اساس مصاحبه با برخی از افرادی تنظیم کرده است که وادار شده بودند در شهرها و روستاهای استان ادلیب در برابر تانک های دولتی رژه بروند.

سازمان دیده بان حقوق بشر استفاده از سپر انسانی را «انزجارآور» خوانده و از ارتش خواسته است تا هر چه سریع تر از این کار دست بردارد.

بنا به اعلام سازمان ملل متحد، حداقل ٨٠٠٠ نفر در سرکوب دولت اسد علیه قیام مردمی کشته شده اند. این ناآرامی ها یک سال پیش و به شکل اعتراضات مسالمت آمیز آغاز شد اما مدت زمانی بعد به طور فزاینده ای نظامی شد.

XS
SM
MD
LG