لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۷

گزارش آسوشیتدپرس از جنگ ۹ ساله‌ در سوریه؛ مناقشه‌ای که اخبار آن تحت‌الشعاع شیوع جهانی کرونا قرار گرفته است


در دنیایی که درگیر شیوع همه‌گیر یک ویروس خطرناک، ناآرامی‌های جهانی، و سیل اخباری است که همه روزه منتشر می‌شود، به سختی می‌توان به یاد آورد که جنگ در سوریه همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه ۲۵ اسفند در گزارشی با ذکر این مقدمه نوشت، حتی پیش از شیوع ویروس جدید کرونا در جهان هم جنگ ۹ ساله سوریه دیگر مانند قبل در کانون توجهات نبود.

نویسنده می‌گوید، در حالی که جنگ سوریه وارد دهمین سال خود می‌شود درگیری‌ها در هر روز نشان می‌دهند جنگ همچنان فاجعه‌هایی می‌آفریند که می‌تواند بر سیاست‌های جهانی تاثیر بگذارد.

آخرین نمونه، درگیری بین ارتش ترکیه و نیروهای دولت سوریه در مناطق شمال غربی سوریه در اوایل ماه مارس بود، تا جایی که منطقه در آستانه درگیری مستقیم نظامی و آغاز موج جدید آوارگان قرار گرفت.

نیمی از جمعیت ۲۳ میلیونی سوریه در طول نُه سال گذشته مجبور به ترک خانه و فرار از شهرها و کشور خود شده‌اند و اکنون حدود ۸۰ درصد از آنهایی که باقی مانده‌اند در زیر خط فقر به سر می‌برند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، در ماه گذشته ۲۱۷ تن - شامل ۴۵ غیرنظامی، ۱۳۳ تن از حامیان اسد، و ۳۷ تن از شورشیان مخالف دمشق - در استان درعا کشته شدند.

این ها در حالی است که هیچ راه حل سیاسی برای توقف خشونت‌ها در سوریه متصور نیست و به رغم برخی اظهارنظرهای خوش‌بینانه، هنوز نمی‌توان گفت که جنگ به پایان خود نزدیک شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG