لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

همه پرسی اصلاح قانون اساسی و ادامه خشونت ها در سوریه


طرفداران ارتش آزاد سوریه سوار بر موتورسیکلت در شهر کفارتحاریم
طرفداران ارتش آزاد سوریه سوار بر موتورسیکلت در شهر کفارتحاریم

دست کم ۳۱ سرباز و شهروند غیرنظامی سوریه در درگیری های گسترده روز یکشنبه در این کشور کشته شدند. این درگیری ها همزمان بود با برگزاری رفراندوم اصلاح قانون اساسی در سوریه که مخالفان سوری و بسیاری از کشورهای غربی آن را بی اعتبار دانسته اند.

قانون اساسی جدید با موارد اصلاحی، نظامی چند حزبی را در سوریه بوجود می آورد اما همچنان قدرت فراوانی را در اختیار بشار الاسد قرار می دهد. از کودتای ۱۹۶۳ تاکنون، تنها حزبی که در سوریه فعالیت کرده حزب بعث است.

اپوزیسیون سوریه می گوید تغییرات پیشنهادی در قانون اساسی تنها جنبه تزئینی دارد و تنها برکناری بشار اسد از موضع قدرت است که می تواند پس از اقدامات خشن و سرکوبگرانه او علیه تظاهرات مخالفت دولت در ۱۱ ماه گذشته، جوابگوی خواسته های مخالفان باشد.
دو گروه عمده مخالفان یعنی «شورای ملی سوریه» و گروه فعال «نهاد ملی برای تغییرات دمکراتیک سوریه» خواستار تحریم رای گیری روز یکشنبه شده بودند.
ضمن برگزاری رأی گیری روز یکشنبه، گروه های مخالف از ادامه بمباران شهر حمص خبردادند و گفتند تنها در این روز نه غیرنظامی کشته شده اند. چهار سرباز وابسته به حاکمیت نیز به دست مخالفان کشته شدند.

گروه ناظران سوریه برای حقوق بشر که در بریتانیا مستقر است گفت هشت غیرنظامی و ده پرسنل نیروهای امنیتی در خشونت های نقاط دیگر سوریه در روز یکشنبه جان باخته اند.

گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان رفراندوم اخیر در سوریه را یک «نمایش خنده دار» توصیف کرده و هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا از حامیان اسد خواست حمایتشان را از او قطع کنند.

خانم کلینتون در کنفرانس خبری که در مراکش برگزار شد خطاب به وفاداران اسد گفت: «هرچه بیشتر از اعمال خشونت آمیز حاکمیت علیه خواهران و برادران خود حمایت کنید، شرافت خود را بیشتر لکه دار می کنید. در مقابل اگر حمایتتان را از حکومت متوقف کنید و از حمله به هموطنانتان خودداری کنید، آنان مثل قهرمان شما را می پذیرند.» خانم کلینتون گفت مردم سوریه باید با همکاری با یکدیگر به دنبال آینده ای بهتر باشند.

کلینتون همچنین گفت: «ما از اعضای ارتش سوریه می خواهیم پیش از آن که به فکر خانواده یا حزب سیاسی باشند، مردم کشورشان را در نظر بگیرند. و ما برای طرحی که موجب انتقال روند سیاسی شود، سخت کار می کنیم.»

XS
SM
MD
LG