لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۶

شهرهای سوریه همچنان زیر آتش نیروهای دولتی


شهرهای سوریه همچنان زیر آتش نیروهای دولتی
شهرهای سوریه همچنان زیر آتش نیروهای دولتی

فعالان اپوزیسیون سوریه در ادامه تلاش هایشان با هدف تضعیف نیروهای نظامی وابسته به بشار اسد در روز سه شنبه سربازان وابسته به حاکمیت را به بمباران دو شهر سوریه درست پیش از ضرب الاجل آتش بس در هفته آینده، متهم کردند.

حملات از سوی انقلابیون سوریه نیز ادامه یافت که منجر به کشته شدن سه سرباز در شمال سوریه شد.

بشار اسد با پیشنهاد آتش بس کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای سوریه که از ۱۰ آوریل آغاز می شود پذیرفته است. این آخرین تلاش برای پایان دادن به درگیری های خونین یک ساله در سوریه به شمار می رود.

تیمی متشکل از حافظان صلح سازمان ملل متحد طی دو روز آینده وارد دمشق می شوند تا درباره نظارت بر اجرای آتش بس در سوریه تصمیم گیری کنند.

اما اپوزیسیون سوریه و برخی کشورهای غربی صراحتا اعلام کرده اند که عملکرد بشار اسد آنان را متقاعد نکرده است زیرا او به تعهدات قبلی اش پایبند نبود و معلوم نیست که این بار هم متعهد باشد.

ولید الفارس، یک فعال مخالفت دمشق در حمص می گوید: «او یک دروغگو است». فارس می گوید اسد تلاش کرد تا برای داشتن دست بالا در سرکوب نیروهای مخالف برای خود زمان بخرد. او می گوید روز سه شنبه نیز حمص هدف توپخانه نیروهای دولتی بود. یک فعال دیگر مخالف به نام مرتضی الرشید به خبرگزاری رویترز گفته است که شهر الزبدانی در غرب سوریه نیز زیر آتش بود. این فعال سوری می گوید: «نشانی از توقف خشونت های حکومت دیده نمی شود. مردم در زبدانی زیر آتش هستند. سخنان کوفی عنان کجاست؟ ما هرگز او را اینجا در میان خیابان ها ندیدیم.»

از سوی دیگر گروه دیده بان اپوزیسیون حقوق بشر سوریه از وقوع درگیری در استان عدلیب خبرداده که طی آن یک سرباز ارتش سوریه کشته شده است. این گروه حقوق بشر در بریتانیا مستقر است.

کوفی عنان، نماينده سازمان ملل و اتحاديه عرب در امور سوريه، روز دوشنبه گفت که دولت سوريه با اجرای طرح صلح و آتش بس از ۱۰ آوريل، ۲۲ فروردین موافقت کرده است. ولی حکومت بشار خواستار آن است که مخالفان نيز به چنين آتش بسی پايبند باشند.

احمد فوزی، سخنگوی کوفی عنان، گفته است که دولت سوریه به آقای کوفی عنان گفته است، تا دهم آوریل تمامی نیروی ارتش را از شهر ها خارج خواهد کرد.

احمد فوزی همچنين گفته است: اگر آقای عنان قادر باشد که خروج و عقب نشينی نيروهای نظامی از شهرها را تاييد کند، آنگاه دو طرف می توانند ظرف ۴۸ ساعت به خصومت و درگیری ها پايان دهند.

کوفی عنان روز جمعه از مقامات حکومتی اين کشور خواسته بود که به عنوان «گروه قوی‌تر» و «به نشانه حسن نيت» پيش‌ قدم شوند و پيش از همه به عمليات نظامی خود در شهرها پايان دهند.

بر اساس طرح شش‌ماده‌ای کوفی عنان برای پايان دادن به خشونت‌ها در سوريه، دولت اين کشور موظف است که بلافاصله نيروهای نظامی و سلاح‌های سنگين خود را از شهرها بيرون بکشد.

اين طرح همچنين از دولت می‌خواهد تا روزی دو ساعت آتش‌بس برقرار کند تا راه کمک‌رسانی به مردم و درمان زخمی‌ها و رسيدگی به قربانيان هموار شود.

سازمان ملل و سازمان‌های حقوق بشری می گویند تاکنون بيش از ۹ هزار نفر جان خود را در اثر خشونت‌ها در شهرهای مختلف سوريه از دست داده‌اند.

XS
SM
MD
LG