لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۱

تداوم درگیری ها در سوریه، طرح صلح را به خطر می اندازد


تداوم درگیری ها در سوریه، طرح صلح را به خطر می اندازد
تداوم درگیری ها در سوریه، طرح صلح را به خطر می اندازد

همزمان با تعیین شروط بشار اسد برای عقب نشینی نیروهای نظامی و خودروهای نظامی سنگین از شهرهای مختلف سوریه که شاهد اعتراض های ضددولتی بوده اند، با وقوع درگیری های تازه روز دوشنبه در نقاط مختلف، اجرای طرح صلح برای این کشور به خطر افتاده است.

براساس طرح صلح کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، نیروهای نظامی و مسلح باید تا روز سه شنبه ۱۰ آوریل از شهرهایی که مرکز اعتراضات ضددولتی بوده اند، عقب نشینی کنند و ۴۸ ساعت بعد نیز به کلیه درگیری ها و خشونت ها پایان داده شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ضرب الاجل روز سه شنبه برای پایان دادن به درگیری ها را به طور رسمی تایید کرده است.

اما اجرای طرح صلح زمانی به خطر افتاد که دمشق اعلام کرد اگر شورشیان اول ضمانت های کتبی برای توقف درگیری و مبارزه ندهند، فقط بخش مطرح شده مربوط به خود را اجرا خواهد کرد. سرهنگ ریاض الاسد، رئیس ارتش شورشیان درخواست رئیس جمهوری سوریه را رد کرده است.

وزارت امور خارجه سوریه روز یکشنبه با انتشار بیانیه ای شروط جدید دولت اسد را اعلام کرد و گفت «کوفی عنان هنوز ضمانت های کتبی گروه های تروریستی مسلح مبنی بر پذیرش توقف کلیه خشونت ها را تسلیم نکرده است، بنابراین اظهار این که سوریه نیروهای خود را روز ۱۰ آوریل از شهرها عقب خواهد راند، صحیح نیست».

در این بیانیه همچنین آمده که حکومت (اسد) منتظر دریافت ضمانت نامه های کتبی دولت های قطر، عربستان سعودی و ترکیه در مورد توقف ارسال کمک مالی به گروه های تروریستی است.

فرانسه شروط تازه دولت اسد را غیرقابل پذیرش خوانده است.

پس از شلیک تیر از مرزهای مشترک سوریه و ترکیه، تنش های بین این دو کشور همسایه نیز افزایش یافته است. این تیراندازی ها در نزدیکی اردوگاه پناهندگانی به وقوع پیوست که از حمله های نیروهای نظامی وفادار به اسد متواری شده بودند. دو سوری تبار و یک مترجم ترک در این سانحه کشته شدند.

یک فیلمبردار تلویزیون لبنان نیز به ضرب گلوله نیروهای نظامی سوریه در منطقه مرزی و در محله کوچکی که میزبان آوارگان سوریه بود، کشته شد.

درگیریهای آخر هفته گذشته در نقاط مختلف سوریه تقریباً ۱۸۰ کشته به جای گذاشت. بیشتر قربانیان غیرنظامی بودند و عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد افزایش خونریزی ها را «غیرقابل پذیرش» خواند.

بنا به اعلام سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه، درگیری های تازه روز دوشنبه در سوریه ۴۸ کشته به جای گذاشته است که ۱۲ سرباز بین آن ها بوده اند.

این سازمان مدافع حقوق بشر در سوریه اعلام کرده است حداقل ۳۵ غیرنظامی بر اثر گلوله باران روستایی در مرکز استان حماء توسط نیروهای حکومتی کشته شدند.

رامی عبدالرحمان، رئیس این سازمان نظارت بر حقوق بشر در سوریه به خبرگزاری فرانسه گفته است «اگر طرح (صلح) عنان کارساز نباشد، هیچ طرح دیگری نتیجه نخواهد داد».

حدود ۲۵ هزار آواره غیرنظامی سوری که از سرکوب مرگبار سال گذشته نیروهای حکومتی متواری شده اند، هم اکنون در اردوگاه های سه استان مرزی ترکیه پناه گرفته اند.

بنا به اعلام سازمان ملل متحد، بیش از ۹ هزار تن در اعتراض های ضددولتی در سوریه کشته شده اند. برخی از ناظران تعداد قربانیان این درگیری ها را ۱۰ هزار ارزیابی کرده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای امنیتی و شبه نظامیان هوادار حکومت اسد بیش از صد غیرنظامی و شورشی را در حمله های خود به شهرهایی که تمرکز اعتراضات ضددولتی بوده اند، قتل عام کرده اند. این سازمان از ماموریت سازمان ملل در سوریه خواسته است تا برای اثبات این مدعا شواهد گردآوری کند.

XS
SM
MD
LG