لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

ابراز نگرانی نماینده آمریکا از شرایط ادلب: نیازی به حضور شبه نظامیان ایران در سوریه نیست


جیمز جفری - آرشیو
جیمز جفری - آرشیو

جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه اعلام کرد آمریکا بسیار نگران شرایط منطقه ادلب، در سوریه است. او درگیری ها در آن منطقه را خطرناک خواند و خواستار پایان آن و خروج شبه نظامیان ایران از سوریه شد.

جیمز جفری در یک کنفرانس خبری در روز پنجشنبه گفت علاوه بر نیروهای روسی و سوری، نیروهای ایرانی و حزب الله نیز در آنجا به کمک نیروهای بشار اسد آمده‌اند.

ادلب، آخرین منطقه عمده تحت کنترل نیروهای مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است.

آقای جیمز جفری گفت بیم آن می رود که درگیری ها منجر به آوارگی میلیون‌ها نفر شود و یک بحران عمده دیگر پناهندگان پدید آید.

او گفت نیروهای روسیه در حمایت از حملات نیروهای سوریه در ادلب به شدت تهاجمی عمل می کنند.

او گفت آمریکا معتقد است روسیه می تواند سیاستش را به نوعی تغییر دهد که با حداقل الزامات آمریکا و جامعه بین المللی سازگار باشد؛ یعنی اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ سازمان ملل، همکاری مشترک برای مقابله با تروریست‌ها، و خروج نیروهای تحت فرماندهی ایران از سوریه.

جیفز جفری همچنین گفت اگر برای جنگ داخلی سوریه راه حلی وجود دارد، نیازی به حضور شبه نظامیان ایران در سوریه نیست که به موشک های دوربرد مجهز باشند، موشک‌هایی که نه علیه اپوزیسیون که علیه کشورهایی نظیر اسرائیل، عربستان و یا اردن استفاده می شود.

نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه گفت این درخواستها غیرمنطقی نیست و خواهان سرنگونی اسد نمی شود، بلکه این موارد تغییر رفتار حکومت را الزامی می داند.

جیمز جفری همچنین در مورد عراق گفت آیت الله سیستانی از دولت عراق خواسته است تا موضوع حضور نیروهای خارجی را تا پس از تشکیل پارلمان جدید و دولت جدید به عقب اندازد و «این یک گام در مسیر درست است.»https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG