لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

حمایت از مدافع حقوق بشر در سوریه


وایتال ُویسِز (vital voices)، یک سازمان بین المللی غیردولتی مستقر در آمریکا، که رهبران زنان در سراسر جهان در حوزه‌های مشارکت سیاسی، توسعه اقتصادی و حقوق بشر آموزش می‌دهد و راهنمایی می‌کند، اخیراً جایزه جهانی خود را به «رازان زیتونه» شهروند سوری مدافع حقوق بشر اهدا کرد. خواهر او، رعنا، جایزه را از طرف خواهرش در مراسمی در مرکز کندی در واشنگتن دریافت کرد.

خانم زیتونه وکیل ۳۷ ساله دعاوی است که سال‌ها نماینده زندانیان سیاسی سوریه در تمام خطوط فرقه‌ای بوده است. در سال ۲۰۰۷، او نخستین بانک اطلاعات حقوق بشری سوریه را برای مستند کردن موارد نقض حقوق بشر و انتشار ایجاد کرد.

رازان، حامی اصلاحات دموکراتیک صلح‌جویانه و مقاومت مدنی مسالمت‌آمیز، حتی پس از آغاز جنگ در سال ۲۰۱۱ ترجیح داد در سوریه بماند و به کار خود ادامه دهد. رژیم حاکم بر سوریه، او را رسما محکوم کرد. خانم زیتونه آزارها و بی‌رحمی‌هایی که در سوریه اتفاق می‌افتد را به تفصیل منتشر کرد و مرکزی نیز برای مستند کردن تخلفات تاسیس کرد.

در ماه دسامبر سال ۲۰۱۱، خانم زیتونه، همراه با شوهر و دو همکارش، ظاهرا از دفتر مرکز در دوما، در حومه دمشق ربوده شد. هنوز مشخص نیست که او کجاست و هیچ فرد یا گروهی هم مسئولیت ناپدید شدن او را برعهده نگرفته است.

جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده در اجلاس جهانی پایان دادن به خشونت جنسی در مناقشات که در لندن برگزار شد، در باره خانم زیتونه گفت «رازان با مراقبت از زندانیان سیاسی و درخواست توجه به نقض حقوق بشر، از جمله علیه زنان، زندگی‌اش را در داخل سوریه به خطر انداخته است؛ ما باید در برابر عظمت رهبری و قهرمانی او بایستیم.»

آقای کری بار دیگر خواهان آزادی رازان زیتونه و نیز هزاران مدافع بازداشت شده و ناپدید شده حقوق بشر در سوریه و در سراسر جهان شد و گفت «ما باید برخیزیم و در کنار آنها بایستیم. صدای آنها نباید خاموش شود.»

XS
SM
MD
LG