لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۷

خودداری یک آمریکایی برای ترک سوریه پس از ۴۰ سال زندگی در دمشق


نمایی از ساعات پر ترافیک خیابان های دمشق پایتخت سوریه - ۹ اسفند ۱۳۹۴
نمایی از ساعات پر ترافیک خیابان های دمشق پایتخت سوریه - ۹ اسفند ۱۳۹۴

یک شهروند آمریکایی که حدود ۴۰ سال پیش به سوریه رفت و زندگی جدیدی را در دمشق آغاز کرد، با وجود جنگ و ناآرامی در سوریه حاضر به ترک آن کشور نیست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، توماس وبر ۷۱ ساله هر روز صبح از خانه بیرون می‌آید و خودروی خود را کنترل می‌کند تا در اثر انفجار و بمباران آسیبی ندیده باشد.

آقای وبر از پدری آلمانی و مادری لهستانی زاده در اورچارد پارک در حومه نیویورک متولد شد و در سال ۱۹۷۵ میلادی برای تدریس علوم در یک مدرسه خصوصی آمریکایی، به دمشق رفت.

وی در دمشق با یک زن سوری ازدواج کرد و به اسلام روی آورد و غیر از یک مدت بسیار کوتاه که برای تدریس به ایران رفت، هرگز دمشق را ترک نکرد.

خود او می‌گوید برخی شهروندان خارجی در دوران پرآشوب اخیر در سوریه ربوده شدند، اما "مردم سوریه بهترین مردم دنیا هستند و من به هیچ وجه این کشور را ترک نخواهم کرد."

توماس وبر اکنون دارای سه فرزند و ۱۱ نوه و یک نتیجه است که در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند. وی هر از گاهی به دیدن آنها می‌رود، اما خیلی زود به سوریه، که خانه خود می‌داند، باز می‌گردد.

احتمالا او تنها آمریکایی است که پس از تعطیلی سفارت ایالات متحده در دمشق بدون داشتن هیچ تبار سوری، در حال حاضر در آن کشور جنگ زده زندگی می‌کند.

یک سال پس از آغاز ناآرامی‌ها و بالا گرفتن خشونت در سوریه، آمریکا سفارت خود در دمشق را در سال ۲۰۱۲ تعطیل کرد و از شهروندان آمریکایی خواست آن کشور را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG