لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۰

سوریه اظهارات کمیته اتحادیه عرب را مغرضانه خواند


Речь Путина дала новый импульс петербургской оппозиции
Речь Путина дала новый импульс петербургской оппозиции

نمایندگان سوریه در اتحادیه عرب می گویند نظرات رئیس کمیته نظارت این اتحادیه نشان دهنده «موضع جانبدارانه» آنان در قبال بحران سوریه است.

سانا، خبرگزاری دولتی سوریه روز دوشنبه انتقادهای یوسف احمد را منتشر کرد که گفته است «اکثریت مردم سوریه» مخالف دخالت خارجی در کشورشان هستند.

نظرات او در پاسخ به نظرات شیخ حمدبن جاسم آل ثانی، نخست وزیر قطر در روز یکشنبه منتشر می شود که خواستار توقف سرکوب مرگبار تظاهرکنندگان ضد حکومتی توسط دولت سوریه شده بود.

وزیران خارجه اتحادیه عرب روز یکشنبه با افزایش شمار بازرسان ناظر بر تحولات سوریه با هدف پایان خشونت ها، موافقت کردند.

این دیپلمات های ارشد اتحادیه عرب، روز یکشنبه در قاهره ملاقات و درباره تقویت و افزایش شمار بازرسان خود در سوریه تبادل نظر کردند. این اتحادیه در حال حاضر ۱۵۰ بازرس در سوریه دارد.

فعالان اپوزیسیون و حقوق بشری سوری از عملکرد ناظران انتقاد کرده و می گویند حضور آنان در کاهش سرکوب معترضان به دست نیروهای وابسته به دولت و حاکمیت بشار اسد ناکام بوده است. برخی منتقدان حتی خواستار خروج ناظران اتحادیه عرب از سوریه شده اند.

اما اتحادیه عرب می گوید ماموریت این ناظران ادامه خواهد یافت. رئیس گروه بازرسان، ژنرال سودانی احمد مصطفی الدابی روز یکشنبه گزارش اولیه خود را ارائه کرد و قرار است ۱۹ ژانویه، ده روز دیگر گزارش کامل خود را منتشر کند.

بیش از ۵۰ تن از مخالفان بشار اسد روز یکشنبه در مقابل هتل محل ملاقات وزیران اتحادیه عرب در قاهره تجمع کرده و شعارهای ضد بشار اسد سردادند. مخالفان بشار اسد خواستار پایان حاکمیت ۱۱ ساله او بر سوریه هستند.

سازمان ملل متحد می گوید در جریان سرکوب معترضان مخالف در سوریه و نیروهای سرکوبگر وابسته به دولت دمشق، دست کم ۵۰۰۰ تن از شهروندان معترض جان باخته اند. دمشق تروریست های مسلح را به کشتن ۲۰۰۰ تن از پرسنل امنیتی متهم کرده است.

ناظران حقوق بشر سوریه می گویند در جریان درگیری های روز یکشنبه در استان جنوبی درعا، نظامیان بریده و جدا شده از ارتش سوریه که به مردم معترض پیوسته اند ۱۱ سرباز وابسته به نیروهای اسد را کشته و دست کم ۲۰ تن را مجروح کردند. این گروه مدافع حقوق بشر همچنین می گوید نیروهای امنیتی سوریه و شبه نظامیان حامی بشار اسد در حملات روز یکشنبه علیه مواضع انقلابیون، دست کم ۱۰ غیرنظامی را کشتند که هفت تن از آنان در استان مرکزی حمص بود.

هیچ منبع مستقل دیگری این خبر را تایید نکرده است. سوریه به روزنامه نگاران خارجی اجازه ورود و فعالیت در سوریه را نمی دهد.

XS
SM
MD
LG