لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۳

بان کی مون رئیس جمهوری سوریه را به توقف کشتار مردم فراخواند


بان کی مون رئیس جمهوری سوریه را به توقف کشتار مردم فراخواند
بان کی مون رئیس جمهوری سوریه را به توقف کشتار مردم فراخواند

فعالان سوری از درگیری شدید نیروهای وفادار به بشاراسد، رئیس جمهوری با مخالفان مسلح دولت سوریه در نزدیکی دمشق در روز یکشنبه خبر دادند. بنا به گزارش ها نیروهای دولتی سوریه مناطق دوما، سعبا، ایربین و حموریه در اطراف پایتخت را زیر آتش سنگین توپ و خمپاره گرفتند. شمار تلفات درگیری ها در سراسر سوریه در روز یکشنبه دستکم ۶۶ نفر از جمله ۲۶ غیرنظامی گزارش شده است. با تداوم ناآرامی ها در سوریه دبیرکل سازمان ملل متحد امروزخواهان توقف فوری خونریزی در سوریه شد. بان کی مون، امروز در گفتگو با خبرنگاران در اتیوپی، بشار اسد را به توقف کشتار و آغاز رایزنی های سیاسی فراخواند.

در همین حال وزیر امور خارجه روسیه امروز از تصمیم اتحادیه عرب برای توقف ماموریت ناظران اتحادیه در سوریه انتقاد کرد. رسانه های دولتی روسیه به نقل از سرگئی لاورف گزارش دادند وزارت امور خارجه روسیه از افزایش شمار ناظران اتحادیه عرب در سوریه حمایت می کند.

نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب روز شنبه ضمن اعلام توقف ماموریت ناظران در سوریه، دولت بشار اسد را بخاطر آنچه تشدید سرکوب و کشتار شهروندان بیگناه خواند، مورد انتقاد قرار داد.

ماموریت ناظران اتحادیه عرب پس از تشدید عملیات تهاجمی نیروهای دولتی سوریه علیه مخالفان در بخش هایی از دمشق و دیگر شهرهای بزرگ نظیر حمص، حما، ادلیب و دیرالزور به حال تعلیق در می آید.

روز گذشته وزیر کشور سوریه تاکید کرد عملیات سرکوب دولتی تا پاک شدن کشور از وجود آنچه وی خائنان و یاغیان خواند، ادامه خواهد یافت. برپایه گزارش فعالان سوری و رسانه های دولتی سوریه بیش از ۲۳۰ نفر در ناآرامی های روز سه شنبه به این طرف در سوریه جان خود را از دست داده اند.

به برآورد سازمان ملل متحد بیش از ۵۴۰۰ نفر از جمله نزدیک به ۴۰۰ کودک از آغاز قیام مردمی در سوریه کشته شده اند. اپوزیسیون برون مرزی سوریه که در خاک ترکیه فعالیت می کند اخیرا تهران را به کمک فزاینده به تلاش دولت سوریه برای سرکوب قیام مردمی در آن کشور متهم می کند.

XS
SM
MD
LG