لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۸

حمله نیروهای سوریه به حمص در آستانه ورود ناظران سازمان ملل متحد


 حمله نیروهای سوریه به حمص در آستانه ورود ناظران سازمان ملل متحد
حمله نیروهای سوریه به حمص در آستانه ورود ناظران سازمان ملل متحد

نیروهای امنیتی سوریه، چند ساعت پیش از ورود تیم ناظران غیرمسلح سازمان ملل متحد به این کشور جنگ زده، مناطق تحت کنترل شورشیان درشهر حمص را گلوله باران کردند.

فعالان محله خالدیه در شهر حمص به نیروهای دولتی حمله کردند و گزارش هایی مبنی بر استفاده از سلاح های خودکار سنگین و خمپاره منتشر شده است. خالدیه یکی از چندین محله ای است که مورد حمله نیروهای دولتی قرار گرفته بود.

رامی عبدالرحمان، رئیس شورای نظارت بر حقوق بشر در سوریه مستقر در بریتانیا گفت هر دقیقه سه گلوله شلیک می شد و این حمله ها حداقل سه کشته به جای گذاشته است.

شورشیان مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به یک ایستگاه پلیس در شمال استان حلب حمله کردند.

سوریه در واکنشی نسبت به این اقدام هشدار داد که «گروهک های تروریستی» مسلح، با وجود مذاکره در مورد آتش بس بین المللی، حمله های خود در سطح کشور را تشدید کرده اند.

تلویزیون دولتی سوریه از یک مقام نظامی نقل کرد که نیروهای امنیتی «جلوی تداوم حمله های جنایت کارانه گروه های تروریستی را خواهند گرفت».

سخنگوی کوفی عنان، فرستاده ویژه اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد گفت شش عضو تیم ٣٠ نفره ناظر سازمان ملل متحد روز یکشنبه وارد سوریه خواهند شد. قرار است این گروه در مورد رعایت مفاد طرح صلح شش ماده ای آقای عنان از سوی طرفین درگیری گزارشی تهیه کند.

بشار جعفری، سفیر سوریه بر تعهد خود به طرح سازمان ملل متحد تصریح کرد. این طرح خواهان برقراری آتش بس، عقب نشینی نیروها، گفتگوی بین دولت و مخالفان و «گذار سیاسی» برای کشور شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز شنبه اعزام تیم (ناظران) و پس از برقراری ثبات بیشتر، هیات بزرگتری متشکل از ٢٥٠ ناظر را تایید کرد.

روسیه، یکی از حامیان سرسخت سوریه گفته است طرح صلح «در برهه بحرانی» قرار دارد.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد روز شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که «مسئولیت اصلی توقف خشونت و عقب نشینی نیروهای دولتی به عهده دولت سوریه است». او همچنین اعلام کرد برای گفتگو در مورد سرنوشت یک میلیون آواره در سوریه و در کشورهای همسایه روز ٢٠ آوریل در ژنو تشکیل جلسه خواهد داد.

بنا به اعلام سازمان ملل متحد، بیش از ٩ هزار تن در ناآرامی های سال گذشته در سوریه کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG