لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۲

سوریه: گزارش محدود دبیرکل سازمان ملل را نمی پذیرد


ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه
ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه
درحالی که تیم سازمان ملل متحد برای پایان تحقیقات درباره اتهام کاربرد سلاح های شیمیایی درسوریه آماده می شود، تلویزیون دولتی روز جمعه گفت دولت هر نتیجه گیری محدود سازمان ملل متحد را رد خواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه می گوید تلویزیون بنقل از ولید معلم وزیرامور خارجه در گفت وگو با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت کشور او هیچ گزارش محدودی را که دبیرکل پیش از پایان تکمیل ماموریت بازرسان و روشن شدن تجزیه و تحلیل نمونه های جمع آوری شده منتشر کند، نخواهد پذیرفت.

بازرسان درحال حاضر در سوریه بسر می برند و درباره اتهام استفاده از گاز سمی در ۲۱ اوت تحقیق می کنند. آنها قرار است بامداد شنبه دمشق را ترک کنند و گزارش خود را مستقیما به دبیرکل سازمان ملل متحد ارائه دهند.

گزارش ها حاکی است تیم تحقیق شواهدی را که طی چند روز در محل های مظنون به حملات و نواحی دیگر جمع کرده است برای تجزیه و تحلیل کامل، که ممکن است هفته ها طول بکشد، به آزمایشگاه ها تحویل خواهد داد.

خبرگزاری فرانسه می گوید در مورد کیفیت اطلاعات محرمانه ای که رژیم بشار اسد را به حملات ارتباط می دهد پرسش هایی مطرح شده است، و بسیاری می گویند غرب پیش از آن که تهدید خود را برای عملیات نظامی تنبیهی عملی سازد، باید در انتظار نتایج تحلیل های سازمان ملل متحد باقی بماند.
XS
SM
MD
LG