لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۷

نشست مجمع عمومی سازمان در مورد سوريه


مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه برای بحث قطعنامه عربستان برای پايان دادن به خشونت ها در سوريه تشکيل جلسه خواهد داد. قطعنامه، عدم اقدام شورای امنيت را محکوم می کند. تا کنون سه قطعنامه در اين مورد در شورای امنيت با وتو روسيه و چين روبرو شده اند. اما در مجمع عمومی امکان وتو وجود ندارد.

در همين حال درگیری ارتش سوریه با مخالفان مسلح دولت در شهر حلب ادامه دارد. فرمانده مخالفان دولت در حلب می گوید نیروهای وفادار به اسد در بسیاری از مناطق شهر مجبور به عقب نشینی شده اند.
مخالفان دولت سوریه می گویند ارتش این کشور چندین منطقه در شهر حلب را بمباران کرده و با استفاده از تانک و هلکوپتر به حملات ادامه می دهد.
نیروهای مخالف دولت می گویند به رغم استفاده ارتش از سلاح های سنگین، نیروهای دولتی طی سه روز گذشته متحمل تلفات سنگینی شده اند و در بسیاری از مناطق عقب نشینی کرده اند.

سرهنگ عبد الجبار العقیدی، فرمانده مخالفان در حلب ابراز امیدواری کرد که ظرف چند روز آینده نیروهای مخالف بشار اسد کنترل شهر را در دست گیرند.
عبد الجبار العقیدی می گويد: در چند روز آینده به امید خدا حلب آزاد خواهد شد. ما درگیر جنگ خیابانی هستیم. ما چند منطقه را گرفته ایم و به محض اینکه بر وضعیت این مناطق مسلط شدیم می خواهیم ثبات ایجاد کنیم و بعد به مرکز شهر پیشروی خواهیم کرد.

درگیری ها درحلب که از سی ام تیر ماه آغاز شده آخرین نمونه از درگیری های خشونت بار دولت بشار اسد و مخالفانش طی شانزده ماه گذشته است. درگیری هایی که بیش از پیش نگرانی جامعه بین الملل را برانگیخته است.
روز دوشنبه سخنگوی کاخ سفید گفت باراک اوباما، ريیس جمهوری آمریکا و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در گفتگویی تلفنی از ادامه خشونت های دولت سوریه علیه مردم این کشور ابراز نگرانی کرده اند. دو طرف در خصوص انتقال قدرت سیاسی در سوریه به گفتگو پرداخته اند.
احمد داوود اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرده نیروهای این کشور ممکن است در مناطق مرزی سوریه به مداخله نظامی بپردازند. داوود اغلو این اقدام را برای جلوگیری از حمله ارتش سوریه به پناهندگان سوری دانسته است.
XS
SM
MD
LG