لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۳

تصویب طرح اعزام ناظران بین المللی به سوریه در شورای امنیت سازمان ملل متحد


درگیری های سنگین و گلوله باران در شهر حمص در روز پنجشنبه
درگیری های سنگین و گلوله باران در شهر حمص در روز پنجشنبه

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز شنبه به اتفاق آرا به طرح اعزام اولین گروه ناظران به سوریه رای داد تا بر روند برقراری آتش بس در این کشور نظارت کنند.

از روز پنجشنبه و آغاز رسمی آتش بس پیشنهادی کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در مورد سوریه، سربازان وابسته به حاکمیت سوریه و مردان مسلح مخالف با حاکمیت بشار اسد در شهر حمص و دیگر شهرها درگیر شدند و گزارش ها حاکی از بمباران برخی مناطق است. خبرگزاری فرانسه می گوید درگیری های روز شنبه در شهرهای مختلف دست کم ۱۴ کشته برجای گذاشته است.

از آغاز مخالفت ها علیه بشار اسد در ۱۳ ماه پیش تاکنون، طرح تصویبی روز شنبه اولین اقدام جمعی شورای ۱۵ عضوی امنیت در سازمان ملل متحد است که در مورد سوریه اعمال می شود. این طرح خواستار اعزام فوری ۳۰ ناظر به سوریه می شود و پس از آن در مرحله بعدی و پس از آرام شدن اوضاع ۲۵۰ نفر دیگر به این کشور اعزام می شوند.

شورای امنیت با تاکید بر توقف خشونت ها از جانب هر دو طرف که تاکنون بیش از ۹۰۰۰ کشته برجای گذاشته، از سوریه می خواهد تا سربازان و ماشین های سنگین جنگی را از شهرها و مناطق مسکونی بیرون ببرد و به طرح عنان برای شروع مذاکرات میان اپوزیسیون و حاکمیت گردن نهد.

گفته می شود که این طرح تنها راه حل دیپلماتیک برای حل مسئله سوریه است زیرا این طرح حمایت سوریه و چین را دارد که پیشتر قطعنامه شورای امنیت علیه اسد را وتو کردند.

کشورهای غربی و رهبران اپوزیسیون سوریه هنوز به تمایل اسد درباره کاهش خشونت ها اطمینان ندارند. اما به نظر می رسد در عین حال که حاکمیت دمشق با برخی از بخش های طرح کوفی عنان موافق است، برخی دیگر را نقض می کند.

XS
SM
MD
LG