لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۶

نبرد موافقان و مخالفان اسد در اطراف فرودگاه حلب


اخضر ابراهیمی، سفیر مشترک صلح سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، با امید به یافتن راه حلی برای بحران سوریه با سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه ( چپ) ملاقات کرد.
اخضر ابراهیمی، سفیر مشترک صلح سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، با امید به یافتن راه حلی برای بحران سوریه با سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه ( چپ) ملاقات کرد.
بنا بر گزارشها از سوریه، درگیری ها در حلب همچنان ادامه دارد. خبرگزاری ها می گویند روز شنبه درگیری شدیدی در اطراف فرودگاه حلب میان موافقان و مخالفان بشار اسد روی داد. اما در حمص در غرب سوریه، وفاداران بشار اسد موفق شدند بخش هایی از مرکز شهر را از کنترل مخالفان خارج کنند.

در همین حال، سفیر مشترک صلح سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب با امید به یافتن راه حلی برای بحران سوریه، با وزیر امورخارجه روسیه ملاقات کرد.

اخضر ابراهیمی در این ملاقات که روز شنبه در مسکو صورت گرفت، سرگئی لاوروف را از تازه ترین گفت وگوهای خود با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و رهبران مخالفین او آگاه کرد.

ابراهیمی گفت گزینه ای که سوریه با آن روبروست، انتخابی میان شرایطی جهنمی یا بکار گرفتن فرایند سیاسی است. وی گفت دنیا باید بی وقفه به تلاش برای فرایند گذار سیاسی در سوریه ادامه دهد.

هنوز معلوم نیست این دو دیپلمات در جریان ملاقاتشان در مورد یافتن راه حلی برای منازعه سوریه به موفقیتی قابل توجه دست یافته اند یا نه.

ابراهیمی در عین حال هشدار داد که ابعاد منازعه در سوریه می تواند گسترده تر شود وی هفته گذشته خواستار تشکیل دولتی موقت در سوریه تا برگزاری انتخابات شده بود.

لاوروف روز جمعه به قائم مقام وزیر امور خارجه سوریه توصیه کرد برای پایان دادن به منازعه با مخالفان گفت وگو کند. اما یک رهبر مخالفان ضمن رد این توصیه گفت فعالان سوری هیچ علاقه ای به مذاکره با دولت سوریه ندارند.

لاوروف بارها تماس و گفتگو را برای پیشبرد صلح در سوریه ضروری دانسته است.
XS
SM
MD
LG