لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۵

هشدار سازمان ملل درقبال وضع کودکان در سوریه


درحالی که آتش جنگ داخلی در سوریه همچنان زبانه می کشد، یک فرستاده سازمان ملل متحد هشدار داده است جنگ موجب خواهد شد نسل بعدی سوریان که کودکان امروز آن کشور هستند، بی سواد و سرشار از نفرت بزرگ شوند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امورکودکان و مناقشات مسلحانه، درپی دیداری سه روزه از سوریه روز پنج شنبه در بیروت به خبرنگاران گفت هر دو طرف مناقشه به تضییع آشکار و فاحش حقوق کودکان ادامه می دهند.

او گفت تاکنون صدها کودک کشته، مجروح و بازداشت شده اند یا به آن واداشته شده اند که شاهد بی رحمی هایی باشند که هر روز اطراف آنها اتفاق می افتد.

نماینده سازمان ملل متحد ازطرف های مناقشه خواست کودکان را مستثنی کنند.

وی اظهارداشت جنگ هزاران مدرسه را در سراسر سوریه ویران کرده است، و مدارسی که هنوز باقی هستند به پناهگاه تبدیل شده اند.

از سوی دیگر، روز پنج شنبه جنگنده های نیروی هوایی سوریه به شهرک سراقب در استان ادلیب حمله کردند، دست کم ۵ تن کشته و ده ها نفر زیر آوار خانه ها ماندند. گروه ناظر برحقوق بشر در سوریه گفت دست کم ۱۰ کودک و ۷ زن طی این حمله مجروح شدند.

در شهر حمص، درحالی که نیروهای رژیم اسد به حمله به نواحی تحت کنترل مخالفان ادامه می دهند، یک راکت به مدرسه ای که به پناهگاه تبدیل شده است اصابت کرد.

گزارش ها از دمشق حاکی از آن است که پنج سرباز در اثر منفجر شدن یک تله انفجاری درخانه ای در محله قابون کشته شدند.

یک گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گزارش داد در نبرد بین رزمندگان کرد و جهادگرایان در شمال سوریه طی دو روزگذشته، دست کم ۲۹ تن کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG