لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۵

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۲۷ ژوئیه)


تظاهرات مخالف رژیم بشار اسد که مردم را در شهر حما به خیابان ها کشانده است- یوتوب
تظاهرات مخالف رژیم بشار اسد که مردم را در شهر حما به خیابان ها کشانده است- یوتوب

با نزدیک شدن مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد که امسال ۶۶ اُمین نشست خود را برگزار می کند، هیئت نمایندگی دائم آمریکا در آن سازمان به مسائلی که در دنباله برگزاری مجمع عمومی در جلسات و نشست های مختلف مطرح خواهد شد؛ پرداخته است. یکی از مهم ترین این مسائل که بی شک در مجمع عمومی آینده سازمان ملل متحد مطرح خواهد شد، رویدادهای مردمی خاور میانه و شمال آفریقاست که بهار عرب نام گرفته است.

... و در همین راستاست که می بینیم رز ماری دی کارلو قائم مقام هیئت دائمی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد روز ۳ شنبه در جلسه عادی شورای امنیت آن سازمان در باره سوریه خطاب به رئیس جلسه گفت «جهان از شجاعت و شهامت مخالفان آرامی که خیابان های سوریه را پر کرده اند تا خواست خود را برای داشتن حقوق جهانی شان ( که در منشور حقوق بشر آمده است) مطرح کنند؛ الهام گرفته است (اما) رژیم با خشونت، وحشی گری و بازداشت های دسته جمعی به آنان پاسخ داده است».

خانم دی کارلو در ادامه سخنانش گفت اما سوریه بی شک بسوی یک نظم سیاسی جدید گام بر می دارد که توسط مردم شکل گرفته است، نظمی که در آن مشروعیت دولت ناشی از رضایت مردم از اداره کنندگان خواهد بود.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت انتقال به مرحله دموکراسی در سوریه قبلاً شروع شده و در راه است. بشار اسد می تواند تلاش کند که آن را به تاًخیر بیندازد اما نمی تواند آن را متوقف کند، سوریه هرگز به شکل پیشین باز نخواهد گشت.

وی گفت ایالات متحده آمریکا کاملاً از خواست های مردم سوریه برای داشتن یک دولت دموکراتیک که به آزادی های اولیه شهروندانش احترام می گذارد و با همه بدون توجه به فرقه و مسلک یا جنسیت آنان بطور تساوی رفتار می کند؛ حمایت می کند.

قائم مقام هیاًت دائمی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید ما از دولت سوریه می خواهیم که فوراً خشونت ها و بازداشت ها را متوقف کند و اجازه دهد که تظاهرات صلح آمیز برگزار شود. نقض حقوق بشر باید فوراً متوقف شود و به گروه های ناظر اجازه داده شود که ( برای نظارت بر امر رعایت حقوق بشر) به تمام خاک سوریه دسترسی داشته باشند.

خانم دی کارلو سپس گفت شورای امنیت مسؤولیت دارد که وضعیت سوریه و دولت آن را که بطور مرتب در حال سرکوبی مردم است، مورد بررسی قرار دهد، شرائطی که می تواند به بی ثباتی بیشتر سوریه انجامیده و صلح و امنیت را در منطقه نا دیده گیرد.

XS
SM
MD
LG