لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۴

ناظران سازمان ملل، دولت و اپوزيسيون سوريه


ناظران سازمان ملل، دولت و اپوزيسيون سوريه
ناظران سازمان ملل، دولت و اپوزيسيون سوريه

سرپرست عمليات صلحبانی سازمان ملل متحد گفت بر اساس گزارش هيئت ناظران سازمان ملل در سوريه، هم اپوزيسيون و هم دولت اين کشور از رعايت مقررات آتش بس سر باز می زنند.

اروه لادسو، سرپرست عمليات صلحبانی سازمان ملل متحد، روز سه شنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی گفت هيئت ناظران سازمان ملل در سوريه گزارش داده اند، هيچيک از طرفين درگيری در اين کشور مقررات آتش بس را رعايت نمی کنند.

وی بدون متهم کردن فرد يا گروهی خاص به تشديد خشونتهای کنونی گفت، ناظران غيرمسلح سازمان ملل متحد می گويند، عليرغم ادعای دولت سوريه در ارتباط با خروج تانکها و سربازان ارتش از شهرهای کوچک و بزرگ، تعدادی اسلحه سنگين، از جمله چندين نفربر زرهی و خمپاره انداز در مناطق مسکونی و پر جمعيت مستقر هستند.

لادسو، گفت ۲۴ ناظر سازمان ملل متحد در حال حاضر در ۵ نقطه حساس کشور، از جمله دمشق، حمص، حما، درعا، و ادليب، حضور دارند. اين شهرها در ۱۳ ماه اخير متشنج ترين مناطق و صحنه شديدترين درگيريهای مردم و دولت سوريه بوده اند و بر اساس آمار سازمان ملل متحد، در جريان درگيريها طی اين مدت بيش از ۹ نفر جان خود را از دست داده اند.

وی گفت هر يک از اين ناظران در تمام روز و گاهی حتی در طول شب با اتومبيلهای گشتی شهر را تحت نظر دارند.

لادسو افزود، سازمان ملل متحد در حال حاضر موظف به اعزام ۱۵۰ ناظر به سوريه است. اين روند اکنون در جريان است، هر روز قول تأمين افراد بيشتری به سازمان ملل داده می شود و انتظار می رود تا آخر ماه مه جاری در مجموع ۳۰۰ ناظر در سوريه مستقر شوند.

وی در عين حال بدون اشاره به مليت اين افراد گفت اما اين امر بستگی به چگونگی برخورد دولت سوريه دارد، چون اين افراد برای ورود به سوريه نياز به رواديد دارند و دولت سوريه تا کنون حاضر به انجام اين کار نشده است.

در همين حال خشونتهای مرگبار در حمص، کانون اصلی مخالفان بشار اسد، به رغم حضور ناظران سازمان ملل ادامه دارد. فعالان سوریه می گويند، در درگيری های خشونت بار روز سه شنبه در سراسر آن کشور، دستکم ۲۳ تن کشته شدند. ناظران سازمان ملل برای برقراری آتش بس در سوريه، با وجود نقض روزانه آن به تلاش های خود ادامه می دهند.

شبکه خبری بريتانيايی اسکای نيوز که اخيراً موفق به حضور در منطقه خالديه، منطقه تحت نفوذ ارتش آزاد سوريه شده است، می گويد، بخش های وسيعی از شهر حمص زير بمباران شديد ارتش سوريه نابود شده است. به گفته اين شبکه خبری، از زمان حضور ناظران سازمان ملل متحد برای برقراری آتش بس در سوريه، از سطح خشونت در حمص کاسته شده است، اما درگيری بين مخالفان رژيم و ارتش سوريه مکرراً بروز می کند.

عبدالرازق طلاس، فرمانده نيروی های مخالف در حمص، می گويد: مخالفان به آتش بس پايبندند. ارتش آزاد سوريه به آتش بس پايبند است. شرايط در حمص دو جنبه دارد. يک جنبه بشردوستانه و يک جنبه نظامی.

طلاس که با شبکه اسکای در خارج از بيمارستان حمص ملاقات کرد می گويد زندگی شهروندان حمص، يک مبارزه روزانه است.

سازمان ديده بان حقوق بشر در سوريه، مستقر در بريتانيا می گويد در درگيری های روز سه شنبه بين دولت سوريه و مخالفان در استان ديرالزور ۱۲ سرباز ارتش سوريه کشته شدند. به گفته فعالان در انفجار استان ادليب ١۰ تن کشته شدند که ۹ تن از آن ها اعضای يک خانواده بودند.

به گفته فعالان در انفجار دو بمب در اين منطقه در روز دوشنبه نيز دستکم ۲۰ تن کشته شدند. دولت سوريه و مخالفان هر يک را به ادامه خشونت متهم می کنند.

ناظران سازمان ملل می گويند برای کاهش سطح خشونت در سوريه تلاش می کنند.

XS
SM
MD
LG