لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۵

ابراز تأسف شورای امنیت از سرعت گرفنن وضع بحرانی در سوریه


ابراز تأسف شورای امنیت از سرعت گرفنن وضع بحرانی در سوریه
ابراز تأسف شورای امنیت از سرعت گرفنن وضع بحرانی در سوریه

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه ای که روز پنجشنبه تصویب کرد از «خراب شدن سریع وضعیت انسانی» در مناطقی در سوریه که خشونت بر آنها اثر گذاشته است، ابراز تاسف کرد.

شورای امنیت ناخوشنودی خود را از این که سوریه به والری آموس هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل متحد، علیرغم درخواستهای پیاپی و دیپلماسی فشرده، اجازه نداده است وارد کشور شود ابراز تاسف کرد و از دولت اسد خواست به آموس و دیگر کارکنان امور انساندوستانه اجازه دهد بیدرنگ و بدون مانع به تمام مردمی که کمبود غذا و نبود دارو و درمان بر آنها اثر گذاشته است دسترسی پیدا کنند.

این بیانیه شورای امنیت نخستین اقدام شورا در مورد سوریه است که روسیه و چین بر آن صحه گذاشته اند.

در تحولی دیگر رزمندگان شورشی سوریه می گویند در پی هجوم نظامی کوبنده یک ماهه نیروهای امنیتی بشار اسد از ناحیه محاصره شده باباعمرو خارج شده اند.

شورشیان، که خود را بریگادهای انقلابی باباعمرو می نامند، روز پنجشنبه گفتند آنها به این دلیل خارج می شوند که می خواهند از حدود ۴۰۰۰ غیر نظامی محافظت کنند که اصرار داشته اند در خانه هایشان بمانند.

شورشیان گفتند «عقب نشینی تاکتیکی، خراب شدن وضعیت انسانی، نبود غذا، دارو، آب، برق و قطع ارتباطات و نیز کمبود اسلحه را» منعکس می کند.

به گفته گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، نیروهای دولتی وارد محله ها شده اند و حمله به خانه ها و دستگیری مردم را آغاز کرده اند. گزارشها حاکی است نیروهای دولتی روز پنجشنبه دست کم ۱۷ تن را در بابا عمرو کشته اند.

شورشیان در بیانیه ای از کمیته بین المللی صلیب سرخ خواستند تدارکات مورد نیاز مردم را به منطقه برساند و به دولت هشدار دادند «هر عمل تلافی جویانه ای علیه غیر نظامیان با پاسخ سخت نیروهای اوپوزیسیون روبرو خواهد شد.»

سرهنگ ریاض الاسد، فرمانده ارتش آزاد سوریه مستقر در ترکیه خروج شورشیان را تایید کرد و گفت این اقدام یک عمل تاکتیکی است با این هدف که از غیر نظامیان باقیمانده در منطقه، که شاهد ۲۷ روز پیاپی گلوله باران سنگین بوده است، حفاظت شود.

یک فعال در حُمص به صدای امریکا گفت عقب نشینی «علامت تسلیم» نیست، بلکه از این واقعیت ناشی می شود که مهمات نیروهای اوپوزیسیون تمام شده است. او گفت مقاومت در شکل جدیدی ادامه خواهد یافت، اما جزییاتی ارائه نداد.

یک مقام امنیتی سوریه روز پنچشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت منطقه زیر کنترل ارتش قرار دارد.

درپاریس، رییس شورای ملی سوریه به خبرنگاران گفت یک شورای نظامی برای سازمان دادن مقاومت مسلحانه علیه دولت بشار اسد تشکیل داده است. و این اقدام در هماهنگی با نیروهای اوپوزیسیون مسلح، از جمله ارتش آزاد سوریه، صورت گرفته، و به رسیدن اسلحه از خارج برای شورشیان کمک خواهد کرد. او در مورد منبع تسلیحات توضیحی نداد، اما عربستان سعودی، قطر و کویت در هفته های اخیر خواهان مسلح شدن نیروهای مخالف بشار اسد شده اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد «نقض گسترده و نظام یافته حقوق بشر» توسط دولت سوریه را محکوم و بار دیگر بر نیاز فوری به پرداختن به بحران انسانی در سوریه تاکید کرده است.

قطعنامه این شورا از دولت بشار اسد خواسته بیدرنگ «به تمام موارد نقض حقوق بشر» و حملات علیه شهروندان پایان دهد. این قطعنامه به مرگهای اخیر روزنامه نگاران سوری و خارجی و نیز مداخله دولت سوریه در عدم دسترسی مردم به دارو و درمان استناد کرده است.

روسیه، چین و کوبا علیه قطعنامه رای دادند. اییلن چمبرلین، نماینده آمریکا در شورا گفت در مورد بحران انسانی در سوریه «همفکری بین المللی گسترده ای» وجود دارد و رای شورا بیان این حالت است.روسیه و چین دو بار قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه دولت سوریه را وتو کرده اند.

مقامات کویت گفتند وزیران امور خارجه اتحادیه عرب هفته آینده در ریاض پایتخت عربستان سعودی برای بحث درباره بحران سوریه با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه ملاقات خواهند کرد.

بریتانیا روز پنجشنبه گفت به دلیل نگرانیهای امنیتی تمام پرسنل دیپلماتیک خود را از سوریه خارج کرده است.

در این میان، رییس شورای ملی سوریه در پاریس به خبرنگاران گفت یک شورای نظامی برای سازمان دادن مقاومت مسلحانه علیه دولت بشار اسد تشکیل داده است. او گفت این اقدام در هماهنگی با نیروهای اوپوزیسیون مسلح، از جمله ارتش آزاد سوریه، صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه گفت مایل است درباره تاریخ ورود والری آموس، مسئول امور انسانی سازمان ملل متحد به سوریه بحث کند.آموس روز چهارشنبه گفت سوریه درخواستهای پیایی او را برای ارزیابی بحران رد کرده است.

کوفی عنان، نماینده انتصابی مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب روز چهارشنبه گفت برای وادار ساختن بشار اسد به گفت و گو با اوپوزیسیون به زودی به سوریه خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG