لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۰

فرار شهروندان سوریه به لبنان و عراق


سربازان دولت سوریه و شورشیان برای دومین روز در شهر حلب به نبرد پرداختند، درهمین حال هزاران شهروند از سراسر کشور به لبنان و عراق سرازیر شده اند.
فعالان نبرد در حلب را از جمله شدیدترین جنگ هایی که تاکنون در پرجمعیت ترین و مرکز تجارتی سوریه در گرفته است، توصیف کردند. حلب عموما به بشار اسد وفادار مانده و از خونریزی روزانه در مناطق دیگر در امان بوده است.
سازمان ملل متحد گزارش داد حدود ۳۰ هزار سوری از روز پنجشنبه وارد لبنان شده اند. مقامات در عراق می گویند حدود یک هزار نفر با هواپیما از دمشق وارد شدند، در حالی که افراد بیشتری سعی دارند از راه زمین خشونت فزاینده در سوریه بگریزند .
ترکیه به بیش از ۴۳ هزار آواره پناه داده است، اما عقیده بر این است که بسیاری دیگر بی آن که شمرده شوند وارد ترکیه شده اند.
رزمندگان شورشی در سوریه یا کنترل چنین گذرگاه مرزی رسمی را به دست گرفته اند یا سعی دارند آنها را تصرف کنند. جنگجویان ارتش سوریه ازاد به کنترل گذرگاه اصلی باب الحوا به ترکیه، که نیروهای دولتی آنرا زیر آتش رها کردند، ادامه می دهند.
کوشش کشورهای غربی و عرب برای وضع تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد به دلیل وتوی روسیه و چین شکست خورد. روز جمعه، شورای امنیت تمدید ۳۰ روزه ماموریت هیات ناظر سازمان ملل متحد را تصویب کرد، اما در مورد چگونگی حل مناقشه که روز به روز خونین تر می شود، همچنان اختلاف نظر دارد.
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز شنبه گفت سرپرست نیروی صلحبان سازمان ملل و مشاور ارشد نظامی خود را برای ارزیابی وضع به سوریه فرستاده است.
۳۰۰ ناظر غیر مسلح به عنوان بخشی از برنامه کوفی عنان برای پایان دادن به مناقشه که هزاران تن را کشته است به سوریه اعزام شدند. اما چندان کار ساز نبوده است.
سوزان رایس نماینده امریکا درسازمان ملل متحد گفت تمدید ماموریت به سربازان اجازه خواهد داد بدون روبرو شدن با خطر سوریه را ترک کنند. او گفت ایالات متحده وضع تحریم های سخت تری را بر دمشق ترجیح می دهد، ولی روسیه روز جمعه بار دیگر تهدید کرد چنین قطعنامه ای را وتو خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG