لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

ترکیه ائتلاف جدید سوریه را برسمیت می شناسد


وزیر امور خاریجه ترکیه و رییس ائتلاف جدید سوریه
وزیر امور خاریجه ترکیه و رییس ائتلاف جدید سوریه
ترکیه اعلام کرده است از ائتلاف جدید گروه های اوپوزیسیون سوریه پشتیبانی می کند. احمت داوود اوغلو وزیر امور خارجه روز پنجشنبه گفت ترکیه ائتلاف ملی سوریه را به عنوان" تنها نماینده مشروع مردم سوریه" برسمیت می شناسد.

او این تصمیم را در جلسه سازمان همکاری اسلامی در جیبوتی، یک روز پس از آن اعلام کرد که فرانسه در مقام نخستین قدرت غرب ائتلاف را برسمیت شناخت. فرانسوا اولاند رییس جمهوری قرار است روز شنبه در پاریس با رهبران ائتلاف ملاقات کند.

روز پنجشنبه همچنین فرانسه گفت برای کمک به شورشیانی که با دولت بشار اسد رییس جمهوری سوریه می جنگند، قصد دارد خارج ساختن جنگ افزار دفاعی را از فهرست تحریم های تسلیحاتی جاری علیه سوریه مطرح سازد.

لورن فابیو وزیر امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه در مصاحبه ای گفت کشور او جهت تهیه برنامه ای هماهنگ برای سوریه با متحدان اروپایی خود کارخواهد کرد.
امریکا از شناسایی کامل ائتلاف خودداری کرده است و می گوید با توجه به این که گروه قبلی با خصومت و اتهام استیلای اسلامگرایان بر آن روبرو بود، گروه باید ارزشمند بودن خود را ثابت کند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا روز چهارشنبه گفت تشکیل ائتلاف، که جانشین شورای ملی سوریه می شود، گامی مهم است ، اما در مورد شناسایی کامل آن یا تحویل اسلحه نظری ابراز نداشت. سوریه ائتلاف جدید را محکوم کرد و گفت در را بروی مذاکره با دولت بشار اسد بست.
شورای همکاری خلیج فارس نیز گروه شورشی را برسمیت شناخت. در این میان، بامداد پنجشنبه تیراندازی هایی در نزدیکی یک پاسگاه نظامی اسراییل در بلندی های جولان روی داد. ارتش اسراییل گفت در این حادثه کسی صدمه ندید.
XS
SM
MD
LG