لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

شمار کشته شدگان در سرکوب های سوريه رو به افزايش است


شمار کشته شدگان در سرکوب های سوريه رو به افزايش است
شمار کشته شدگان در سرکوب های سوريه رو به افزايش است

گروه های سوری مدافع حقوق بشر می گويند سربازان دولت سوريه دست کم ۵۵ نفر را در حمله به دو شهر کشته اند که صحنه اعتراض غيرنظاميان به حکومت ديکتاتوری بشار اسد بوده است.

اين گروه ها می گويند دست کم ۴۲ نفر روز يکشنبه در حمله سحرگاهی سربازانی کشته شدند که با حمايت تانک ها به شهر ديرالزور واقع در شرق کشور يورش بردند.

همين گروه ها می گويند يک حمله ديگر ارتش به شهر مرکزی هوله نيز دست کم ۱۳ کشته بر جا گذاشته است.

بشار اسد رئيس جمهوری سوريه روز يکشنبه ضمن دفاع از اين عمليات خشن سرکوبگرانه، مقابله با آنانی را که به گفته او ياغيانی هستند که جاده ها را می بندند و مردم را به وحشت می اندازند، وظيفه ای ملی است. آقای اسد که در جريان ملاقات با وزير امور خارجه لبنان صحبت می کرد همچنين گفت سوريه در مسير اصلاحات گام بر می دارد.

ریيس جمهوری سوريه برای پايان دادن به سرکوب ها زير فشار فزاينده بين المللی است. نبيل العربی دبير کل اتحاديه عرب روز يکشنبه از رهبر سوريه خواستار پايان بخشيدن فوری به خشونت شد. از چهار ماه پيش که شورش ها در سوريه شروع شد اين نخستين باری است که اتحاديه عرب چنين بيانيه ای صادر می کند.

بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد نيز روز شنبه در تماسی تلفنی با آقای اسد خواستی مشابه را مطرح ساخته بود.

دبير کل اتحاديه عرب در بيانیه خود از وخيم شدن اواضاع امنيتی در سوريه به سبب تشديد خشونت و عمليلت نظامی در ديرالزور و نقاط ديگر بشدت ابراز نگرانی کرده است.

پاپ بنديکت نيز روز يکشنبه گفت از تشديد خشونت در سوريه عميقا نگران است. پاپ در موعظه هفتگی برای زایران مسيحی در اقامت گاه تابستانی اش در جنوب رم از دولت سوريه و فعالان مخالف خواستار بازگشت به همزيستی مسالمت آميز شد. وی همچنين گفت بايد به خواست های مشروع مردم سوريه عمل شود.

رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه می گويد صبر و شکيبایی دولت او در مقابل سوريه، که همسايه جنوبی آن کشور است، به پايان رسيده است. وی گفت احمد داود اوغلو وزير امور خارجه ترکيه روز سه با پيامی قاطع در اين زمينه به سوريه سفر خواهد کرد. آنکارا با دمشق، پيش از شروع شورش، سال ها مناسباتی نزدیک داشته است.

بوتينا شعبان مشاور آقای اسد روز يکشنبه ضمن انتقاد از ترکيه گفت آن کشور در تقبيح و محکوم ساختن گروه هایی که به توصيف او غيرنظاميان و نيروهای امنيتی را بی رحمانه به قتل می رسانند کوتاهی می کند. وی گفت سوريه اين موضوع را به گونه ای قاطع تر با وزير امور خارجه ترکيه مطرح خواهد کرد.

آمريکا می گويد نيروهای امنيتی آقای اسد در کشته شدن بيش از ۲ هزار نفر در شورش های سوريه مسئوليت دارند.

XS
SM
MD
LG