لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

اردوغان از عملیات ارتش سوریه به پوتین شکایت کرد


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفته است که حملات نیروهای رژیم اسد به شمال غربی سوریه در حال ایجاد یک بحران انسانی است و امنیت ملی ترکیه را به خطر می اندازد.

به گزارش رویترز و به نقل از دفتر ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان روز جمعه ۱ شهریور با پوتین صحبت کرد.

نظامیان رژیم سوریه به تازگی مخالفان دولت و یک پست نظامی ترکیه در شمال غرب سوریه را به محاصره خود در آورده اند و کنترل بخشی از مناطق این کشور را که در اوایل جنگ هشت ساله داخلی از دست داده بودند، بار دیگر به دست آورده‌اند. روسیه و ایران حامیان اصلی دولت بشار اسد در جنگ داخلی این کشور هستند.

ترکیه دوازده پست دیدبانی در سوریه ایجاد کرده است که یکی از آنها، در نزدیکی شهر مورک، تحت محاصره نظامیان سوری قرار دارد. ترکیه این پست ها را دو سال پیش ایجاد کرد تا درگیری میان نیروهای بشار اسد و مخالفان او را کاهش دهد.

در همین حال دولت ایالات متحده می‌گوید حضور نیروهای خارجی، از جمله نیروهای رژیم حاکم بر ایران، در سوریه، باید پایان یابد. جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، به تازگی گفت که رژیم سوریه مسئول اصلی بیرون رفتن تمامی نیروهایی است که در این کشور حضور دارند و طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت، تمامی نیروهایی که در سال ۲۰۱۱ آن‌جا نبوده‌اند، از جمله ایران، باید از سوریه خارج شوند.

ایالات متحده تاکنون بارها نقش ویرانگر جمهوری اسلامی در مناقشات منطقه‌ای، از جمله در سوریه، که موجب طولانی شدن جنگ در آن کشور شده است، را محکوم کرده و قطع کردن محل درآمدهای جمهوری اسلامی برای جلوگیری از تامین مالی گروه‌ها و رژیم‌های تبهکار، از جمله حزب‌الله و رژیم اسد در سوریه، را از اهداف اصلی بازگرداندن تحریم‌های اعمال شده بر رژیم ایران، برشمرده است.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز به تازگی در جلسه‌ای با اعضای یکی از کمیته‌های فرعی مجلس نمایندگان گفت که رژیم ایران در سوریه مشغول ساختن پایگاهی برای اجرای عملیات تروریستی و تهدید اسرائیل است و تاکید کرد که فشار ایالات متحده برای مقابله با همین کارهای جمهوری اسلامی است

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG