لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۴

بمبگذاری و تیراندازی در اولین روز آتش بس در سوریه


انفجار خودرو بمبگذاری شده در دمشق پنج کشته و سی زخمی برجا گذاشت .

فعالان اپوزیسیون و سازمان های خبری سوریه می گویند انفجار در محله داف شاوک در دمشق رخ داد.گفته می شود خودرو بمب گذاری شده در مقابل یک مسجد و نزدیک زمین بازی کودکان منفجر شد.

امروز جمعه نخستین روز آتش بس چهار روزه میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح بود که به مناسبت تعطیلات عید قربان برقرار شد. به رغم این آتش بس ،گزارشها از خشونت هائی پراکنده در چندین نقطه سوریه حکایت دارد.

اپوزیسیون سوری نظارت بر حقوق بشر می گوید زدخوردها میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح در منطقه ادلب، پس از نماز صبح نیز ادامه داشت.

فعالان می گویند دست کم ۹ نفر از نیروهای امنیتی و ۴ نفر از مخالفان مسلح در زدوخوردهای پادگان نظامی وادی الدیف کشته شدند.

همچنین به گفته فعالان، سه نفر در شلیک تانک و دو نفر دیگر در شلیک تک تیراندازان در حومه دمشق کشته شده اند.

سه نفر دیگر نیز در شلیک نیروهای امنیتی به معترضین در استان جنوبی درعا مجروح شده اند.

رامی عبدالرحمن مدیر نهاد نظارتی سوری در پاسخ به صدای آمریکا مبنی بر اینکه آیا آتش بس به شکست منجر شده است ، یا نه، پاسخ منفی داد . وی گفت: "تا ظهر امروز پنج نفر در سوریه کشته شده اند. معمولا تا این وقت روز شمار کشته شدگان در روزهای گذشته بیش از صد نفر بود".

در همین حال، تلویزیون سوریه به گونه ای کم سابقه تصاویری از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را پخش کرد که نشان می داد وی در آستانه تعطیلات عید قربان، با نمازگزاران سرگرم گفتگوست.

ارتش سوریه روز پنجشنبه گفته بود آتش بس را مرعات می کند اما به هر گونه حمله مخالفان مسلح پاسخ خواهد داد.

اطلاعیه ارتش سوریه می گوید اگر گرو ه های تروریست بخواهند از آتش بس برای تحکیم مواضع خود استفاده کنند، وارد عمل خواهد شد. ارتش سوریه همچنین به کشورهای همسایه علیه پناه دادن و تردد مخالفان مسلح هشدار داد.

یک فرمانده مخالفان مسلح در ارتش آزاد سوریه گفت نیروهایش آتش بس را رعایت خواهند کرد اما به هر گونه حمله ای پاسخ می دهند. هر دو طرف آتش بس هائی را که پیشتر پذیرفته بودند، نقض کرده اند.

در همین حال و همزمان با متشنج بودن اوضاع در منطقه، عربستان سعودی برای اخراج سه کارمند کنسولگری سوریه در جده وارد عمل شد. اطلاعیه وزارت امور خارجه عربستان در این زمینه به جزئیات اشاره ای نمی کند اما می گوید به این سه نفر گفته شده است که به خاطر فعالیت های نامتناسب با وظایفشان باید کشور را ترک کنند.
XS
SM
MD
LG