لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

سوریه خرابکاران را مسئول خارج شدن یک قطار از خط می داند


آرشیو
آرشیو

دولت سوریه خرابکاران را مسئول خارج شدن یک قطار از خط دانسته است و می گوید آنان سعی دارند در پشت اعتراضات ضد دولتی پنهان شوند. در این حادثه که روز شنبه در نزدیکی شهر حمص روی داد یک تن جان سپرد و چند نفر مجروح شدند.

خبرگزاری دولتی سوریه به نقل از یک مقام وزارت کشور می گوید «جنایتکاران» بخشی از ریل ها را کنده و موجب شده اند قطار از خط خارج شود و آتش بگیرد. در این حادثه راننده قطار کشته و تعدادی از مسافران زخمی شدند. قطار با حدود ۴۸۰ نفر از شهر حلب در شمال شرقی سوریه عازم طرابلس بود.

حمص کانون اعتراضات علیه بشار اسد و سرکوب ناراضیان بوده است.

به نقل از شاهدان و فعالان سیاسیدر محل، نیروهای امنیتی روز جمعه در تیراندازی به سوی تظاهر کنندگان در چندین شهر، از جمله حمص، دست کم شش تن را کشتند. به گفته آنان، بامداد جمعه، پس از آن که ارتش به سرکوب گسترده ای در حمص دست زد، دستکم پنج تن کشته شدند.

درهمین حال، دو مشاور ویژه بان کی - مون دبیرکل سازمان ملل متحد می گویند «امکان جدی» وجود دارد که سوریه در سرکوب ناراضیان مرتکب جنایت علیه بشریت شده باشد. آنان در بیانیه ای که شامگاه جمعه صادر کردند، خواهان تحقیقات کامل و مستقل درباره حوادث شدند.

گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند نیروهای امنیتی سوریه دست کم ۱۶۰۰ تن را کشته اند، در حالی که دولت بیشتر خشونت را به تروریست ها و اسلامگرایان نسبت می دهد و می گوید آنان صدها نفر از پرسنل امنیتی را کشته اند.

XS
SM
MD
LG