لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۹

انفجار انتحاری در مسجد قدیمی دمشق ۴۹ نفر را کشت


بشار اسد، رییس جمهوری سوریه امروز، جمعه، عهد کرد که آن کشور را از وجود «تندروها» پاک کند.

روز پنجشنبه، بر اثر انفجاری عظیم در مسجد باستانی دمشق ۴۹ نفر از جمله یک روحانی بلند پایه حامی اسد کشته شدند. رییس جمهوری سوریه امروز تروریستها را مسئول بمبگذاریهای دیروز دمشق دانست.

در انفجار انتحاری دیشب در مسجد باستانی امیه دمشق دکتر محمد بوطی روحانی بلند پایه سنی و منتقد شدید مخالفان مسلح حکومت سوریه، و۴۱ نفر دیگر کشته شدند. به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، نوه محمد بوطی نیز در میان کشته شده ها بود. وزارت بهداشت سوریه می گوید بیش از ۸۰ نفر هم زخمی شده اند.

آقای اسد ضمن اعلام یک روز عزای عمومی در سوریه گفت مخالفانش، که وی آنان را تروریست خطاب کرد، عامل این انفجار بوده اند. اما یک مقام بلند پایه مخالفان حکومت سوریه این اتهام را رد کرد.
معاذ الخطیب، رییس شورای ملی سوریه، به خبرگزاری فرانسه گفت که او این بمبگذاری را به شدت محکوم می کند. آقای خطیب افزود که او به حکومت سوریه مظنون است و احتمال می دهد مقامات دمشق در این بمبگذاری درگیر باشند.

مرگ محمد بوطی، ضربه ای شدید برای مقامات سوریه است زیرا حکومت سوریه که مقامات بلند پایه آن از شیعیان علوی هستند یکی از معدود حامیان برجسته سنی خود را از دست داده است.
هیچ گروهی تاکنون مسئولیت این بمبگذاری را برعهده نگرفته است.
XS
SM
MD
LG