لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۶

لبنان کشتی حامل اسلحه به مقصد سوریه را توقیف کرد


لبنان کشتی حامل اسلحه به مقصد سوریه را توقیف کرد
لبنان کشتی حامل اسلحه به مقصد سوریه را توقیف کرد

نیروی دریایی لبنان روز شنبه یک کشتی حامل سه کانتینر اسلحه به مقصد سوریه را توقیف کرد. این کشتی از لیبی حرکت کرده بود و تصاویری که نیروی دریایی لبنان از آن منتشر کرده نشان می دهد که ده ها صندوق حامل مهمات و اسلحه از جمله آر.پی.جی در کانتینرها بوده اند.

به گفته بازپرس نظامی لبنان، تحقیقات درباره این کشتی آغاز شده و ۱۱ خدمه آن تحت بازجویی قرار گرفته اند. برچسب یکی از صندوق های حامل مهمات نشان می داد که حاوی مواد منفجره قوی است و این محموله از لیبی بارگیری شده است.

یک مقام نظامی لبنان نیز گفته است که این کشتی با نام «لطف الله» در زمان توقیف با پرچم سیرالئون در حال حرکت بود و دریافت کننده محموله آن «ارتش آزاد سوریه» بوده است. بخش اصلی ارتش آزاد سوریه را نظامیان بریده از حکومت بشار اسد تشکیل می دهند که از یک سال قبل برای سرنگونی حاکمیت تلاش می کنند.

این کشتی همچنین پیش از توقیف، مجوز ورود به بندر طرابلس در شمال لبنان را دریافت کرده بود. نیروی دریایی لبنان می گوید کشتی توقیف شده را به بندری کوچک در ۵۰ کیلومتری شمال بیروت منتقل کرده و محموله آن را با سه کامیون به پایتخت برده است.
مقام های سوریه تاکنون بارها گفته اند که اسلحه قاچاق از راه لبنان در اختیار گروه های مسلح در این کشور قرار می گیرد.

روز شنبه همچنین خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که افرادی مسلح سوار بر قایق، یک واحد نظامی این کشور در سواحل مدیترانه را هدف قرار داده اند. بنا به همین گزارش، شماری از نیروی های مهاجم و سربازان سوری در یک درگیری دریایی دیگر در نزدیکی بندر لاذقیه کشته شدند.

ادامه درگیری ها میان نیروهای نظامی سوریه و مخالفان در حالی است که ژنرال رابرت مود، بازرس ویژه سازمان ملل برای نظارت بر توافق آتش بس میان دو طرف به دمشق اعزام شده است. از زمان پذیرش توافق آتش بس میان نیروهای حکومتی سوریه و مخالفان، هر دو طرف درگیر بارها آن را نقض کرده اند.

بنا به قطعنامه شورای امنیت هیاتی ۳۰۰ نفره برای نظارت بر اجرای آتش بس باید به سوریه اعزام شود اما هنوز این هیات به شکل کامل تشکیل نشده است.

بنا به آمار سازمان ملل متحد، از زمان آغاز نا آرامی ها در سوریه در سال قبل تاکنون بیش از ۹ هزار تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG