لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۶

عفو بین الملل: نیروهای دولتی دمشق و روسیه در سوریه مرتکب «جنایات جنگی» شده‌اند


سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که نیروهای دولتی سوریه و روسیه به عمد مراکز غیرنظامی را هدف قرار داده‌اند و این حملات «جنایات جنگی» محسوب می‌شود.

در گزارش جدید سازمان عفو بین الملل با عنوان «هیچ کجا برای ما امن نیست» به ۱۸ مورد حمله - که بیشتر آن‌ها در فاصله زمانی بین ژانویه و فوریه ۲۰۲۰ در ادلب، غرب حلب و حماه (حمات)، استانی در شمال غربی سوریه صورت گرفته‌اند - اشاره و گزارش شده که چهار حمله نیز مربوط به سال ۲۰۱۹ است.

بنابر این گزارش، در نتیجه حملات تا پیش از مارس ۲۰۲۰ حدود یک میلیون نفر، که بیش از ۸۰ درصد آن‌ها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند، بار دیگر از خانه و شهر خود آواره شده‌اند.

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که روسیه همچنان به پشتیبانی نظامی خود - از جمله حملات هوایی مستقیم غیرقانونی - ادامه داده است.

این سازمان همچنین گزارش داده که با بررسی مشاهدات و سایر اطلاعات موثق به این نتیجه رسیده که این حملات هوایی غیرقانونی توسط نیروهای روسیه انجام شده است.

بنابر این گزارش، مواردی که در این گزارش ثبت شده ، نشان می دهد که چگونه نیروهای سوریه و روسیه به عمد غیرنظامیان و مراکز غیرنظامی را هدف قرار داده‌اند. این موارد شامل «جنایات جنگی» می شود و کسانی که دستور و یا مرتکب چنین اقداماتی می شوند باید مجازات شوند.

این سازمان حقوق بشری اعلام کرد که برای تهیه این گزارش با ۷۴ نفر همچون، امدادگران، پزشکان، آوارگان داخلی، و معلمان مصاحبه شده و گفته‌های این افراد از طریق ویدیو و عکس ضبط و ثبت و با تجزیه و تحلیل عکس‌های ماهواره‌ای و گزارش‌های افرادی که در محل تحرکات هواپیماها را زیر نظر می‌گیرند و نیز از طریق شنود مکالمات نیروی هوایی روسیه و سوریه، تأیید شده‌ است.

این گزارش با اشاره به حمله به بیمارستان ها در این مناطق نوشت که بر اساس اعلام اداره بهداشت ادلب، حملات نیروهای سوریه و یا روسیه از دسامبر سال ۲۰۱۹ تا فوریه ۲۰۲۰ منجر به آسیب دیدن و یا تخریب ۱۰ مرکز پزشکی در ادلب و حلب شد و در این حملات ۹ نفر از پرسنل پزشکی و سایر کارکنان کشته شدند. همچنین ده‌ها مرکز پزشکی دیگر نیز به اجبار به تعطیلی کشانده شدند.

عفو بین الملل با انتشار عکس‌هایی حملات به پنج بیمارستان واقع در مناطق تحت کنترل گروه‌های مسلح مخالف را به ثبت رسانده که براساس این گزارش این مراکز پس حملات از ادامه فعالیت بازمانده‌اند.

پیش از این مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفته بود که «بیش از ۹ سال است که رژیم اسد جنگ خونینی علیه مردم سوریه راه انداخته است. این رژیم، مسئول جنایات بی‌شماری است که حتی برخی به سطح جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت می‌رسد.»

ایالات متحده بارها سرکوب شدید مردم سوریه توسط رژیم بشار اسد را محکوم کرده است. وزارت خارجه ایالات متحده مرداد ماه سال گذشته به مناسبت ششمین سالگرد حمله شیمیایی به غوطه در حومه دمشق پایتخت سوریه، بشار اسد را مسئول آن دانست و گفت که او باید پاسخگو باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG