لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

مناقشه سوریه: مسکو پایان اوضاع را چگونه می‌بیند؟


دیدار بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در کاخ کرملین در مسکو - ۲۰ اکتبر ۲۰۱۵
دیدار بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در کاخ کرملین در مسکو - ۲۰ اکتبر ۲۰۱۵

خلاصه مقاله‌ای از اسکات پیترسون در کریستین ساینس مانیتور

خلاصه به دنبال حملات شدید نیروهای طرفدار بشار اسد به شهر حلب، آمریکا و سازمان ملل متحد می‌کوشند مانع سقوط توافق ترک مخاصمه در سوریه شوند.

کارشناسان امور منطقه می‌گویند تحرکات دیپلماتیک فشرده دو روز گذشته در مسکو نشان می‌دهد کلید حل مساله در دستان روسیه است، زیرا پایان مذاکرات صلح سوریه برای روس‌ها یک عقب نشینی استراتژیک بوده و جنگ سوریه را به کل روی دست مسکو خواهد گذاشت.

کارشناسان می‌گویند روسیه با وجود حمایت نظامی سنگین از ارتش اسد شمار حملات هوایی اش را نسبت به دو ماه پیش بسیار کاهش داده و ادعا می‌کند تنها ضربه زدن به جبهه النصرت، گروه وابسته به القاعده که مبارزه با آن مشمول توافق آتش بس نیست، در کانون حملات کنونی اش قرار دارد.

تحلیلگران معتقدند روس‌ها نقش مهارکننده را در حملات به حلب بازی می‌کنند، نه نقش تخریب گر و بشار اسد و متحدانش قادر به عبور از ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نیستند، زیرا آینده سیاسی شان به اشکال مختلف در دستان اوست.

مسکو می‌داند که سقوط حلب ضربه‌ای به گروه‌های مخالف غیرجهادی در سوریه است و مذاکرات صلح بدون حضور آنها بی نتیجه خواهد بود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG