لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۹

دیدار رهبران مخالفان سوریه با وزرای اتحادیه اروپا


معاذ الخطیب، رهبر تازه مخالفان سوریه
معاذ الخطیب، رهبر تازه مخالفان سوریه

وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار است با رهبر مخالفان سوریه گفتگو کنند. این نشست در بروکسل و در پی پافشاری روسیه بر لزوم اجتناب از دخالت در امور داخلی سوریه برگزار می شود.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار است امروز دوشنبه با معاذ الخطیب، رهبر تازه اپوزیسیون سوریه، دیدار و گفت و گو کنند. این نشست در بروکسل و در پی پافشاری روسیه بر لزوم اجتناب از دخالت در امور داخلی سوریه برگزار می شود.

وزارت خارجه روسیه طی بیانیه ای که امروز دوشنبه منتشر شد، از جامعه جهانی دعوت کرد تا گام های لازم را برای خاتمه فوری خشونت در سوریه بردارد. وی افزود که اتخاذ هرگونه تصمیمی پیرامون اصلاحات سیاسی در سوریه به عهده خود سوریان است.

فعالان سوری مخالف حکومت اسد می گویند نیروهای اپوزیسیون به دنبال هفته ها مبارزه، بخشی از پایگاه نظامی بزرگ شیخ سلیمان را در نزدیکی حلب به تصرف خود درآورده اند.

یک گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید دست کم شماری از مخالفانی که به این پایگاه نظامی وارد شده اند، عضو گروه جبهة النصره هستند که مظنون به داشتن ارتباط با القاعده است.

همین گروه مدافع حقوق بشر در سوریه می گوید امروز دوشنبه هواپیماهای جنگی ارتش اسد منطقه داریا در حومه دمشق را بمباران کردند و درگیری میان نیروهای دولت سوریه و مخالفان بشار اسد در مناطق دیگری در نزدیکی دمشق نیز ادامه یافته است.

امروز دوشنبه شهر طرابلس هم تحت تدابیر شدید امنیتی قرار داشته که با حضور سربازان و شماری تانک انجام گرفته است. مقام های لبنان می گویند طی درگیری های روز گذشته (یکشنبه) دست کم ۴ تن در آن کشور کشته شده اند.

دیپلمات های آمریکا و روسیه روز گذشته (یکشنبه) در ژنو با اخضر ابراهیمی، فرستاده صلح سازمان ملل به سوریه، دیدار کردند. نتیجه این دیدار آن بود که به رغم وخامت شرایط کنونی حاکم بر سوریه، برای برون رفت از بحران جاری، راه حل سیاسی وجود دارد.

ایالات متحده از بشار اسد خواسته از مقام خود کناره گیری کند و امکان گذار به دولتی دموکراتیک را در کشورش فراهم آورد.
XS
SM
MD
LG