لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

یک گروه حقوق بشری می‌گوید مستندات حملات روسیه به غیرنظامیان در سوریه را گردآوری کرده است


خرابی ناشی از حمله هوایی به بیمارستانی در منطقه تحت کنترل شورشیان مخالف بشار اسد در حلب - ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۶
خرابی ناشی از حمله هوایی به بیمارستانی در منطقه تحت کنترل شورشیان مخالف بشار اسد در حلب - ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۶

یک گروه سوری مدافع حقوق بشر روز چهارشنبه گفت، مدارک مربوط به بیش از ۱۴۰۰ مورد که ارتش روسیه غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی را در سه سال گذشته و از زمان ورود به جنگ سوریه هدف حمله قرار داده‌اند، گرد‌آوری و مکتوب کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گروه که مقر آن در برلین آلمان است آرشیوی از سه هزار ویدئوی تایید شده از این حملات تهیه کرده است که از سپتامبر ۲۰۱۵ – که روسیه بطور مستقیم درگیر جنگ داخلی سوریه شد – تا سپتامبر ۲۰۱۸ گرفته شده‌اند.

به گفته هادی الخطیب از اعضای این گروه، بانک اطلاعاتی ایجاد شده نخستین مجموعه تصویری قابل استنادی است که در ارتباط با حملات هوایی روسیه در داخل سوریه تهیه شده است و می‌تواند برای انجام تحقیقات آتی جهت اجرای عدالت مورد استفاده قرار بگیرد.

این بانک اطلاعاتی شامل بیش از ۷۰۰ حادثه‌ای است که گزارش شده است و در جریان آنها غیرنظامیان جان خود را از دست داده و حدود ۳۵ بیمارستان و مرکز درمانی مورد حمله قرار گرفته‌اند. این بانک اطلاعاتی به وکلا امکان می‌دهد که علیه عاملان آن حملات اقامه دعوی کنند.

این تصاویر ویدئویی توسط مردم سوریه، خبرنگاران، گروه‌های فعال در حوزه خدمات و کمک‌های انسان‌دوستانه، گرفته شده‌اند و حتی تعدادی از آنها را نیز وزارت دفاع روسیه منتشر کرده است.

مسکو حمله به اهداف غیرنظامی در سوریه را رد کرده و گفته است حملات هوایی ارتش روسیه علیه مواضع و تاسیسات «تروریست‌ها» بوده و هست. روسیه با ادعای مبارزه با تروریسم و در حمایت از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق وارد جنگ سوریه شد.

دولت سوریه و حامیان آن – یعنی روسیه و ایران و شبه نظامیان شیعه مورد حمایت تهران – علاوه بر پیکارجویان گروه اسلامگرای افراطی و تروریستی داعش، با گروه‌های مخالف بشار اسد نیز می‌جنگند. دمشق و متحدان آن مخالفان اسد را هم «تروریست» می‌خوانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG