لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۹

درگیری خونین دو گروه شورشی سوریه در نزدیکی پایتخت


دوما در پی حملات هوایی نیروهای وفادار به بشار اسد و درگیری میان گروه‌های شورشی رقیب، به ویرانه‌ای تبدیل شده است - عکس از آرشیو
دوما در پی حملات هوایی نیروهای وفادار به بشار اسد و درگیری میان گروه‌های شورشی رقیب، به ویرانه‌ای تبدیل شده است - عکس از آرشیو

مناطق شرق پایتخت سوریه روز یکشنبه صحنه درگیری خونین میان گروه‌های شورشی رقیب بود. گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه می‌گوید یک گروه اسلامگرا در درگیری خونین با یکی دیگر از گروه‌ های کوچک مخالف دولت در نزدیکی دمشق، موفق شد گروه شورشی رقیب را از شهر دوما در شمال شرقی پایتخت بیرون کند و آن شهر را به تصرف درآورد.

هر دو گروه شبه نظامی، که یکی موسوم به «ارتش اسلام» است/ و دیگری«ارتش ملی سوریه» نام دارد، متشکل از جنگجویان سنی مخالف دولت بشار اسد هستند و به نظر می رسد که درگیری آن‌ها بر سر قدرت است، نه یک جنگ عقیدتی.

شهر استراتژیک دوما بر سر یکی از جاده‌های اصلی که دمشق را به شهر حمص متصل می‌کند، قرار دارد.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه بدون ذکر جزئیات درگیری یکشنبه، از کشته شدن عده زیادی از پیکارجویان هر دو طرف خبر داده و گفته گروه «ارتش اسلام» شماری از جنگجویان گروه رقیب را به اسارت درآورده است. «ارتش اسلام» – یکی از گروه‌های بی‌شمار اوپوزیسیون سوریه – در مناطق اطراف پایتخت از قدرت زیادی برخوردار است و برای کنترل شهر استراتژیک دوما از سویی با دولت بشار اسد و از سوی دیگر با گروه‌های اوپوزیسیون رقیب در جنگ است.

از شروع اعتراضات مردم سوریه در سال ۲۰۱۱، گروه های متعددی به موازات هم در مقابل دولت بشار اسد قد علم کردند، اما پس از مدتی، به رقابت با یکدیگر برخاستند و کشور را به دامن یک جنگ داخلی خونین، طولانی و فرساینده انداختند – جنگی که درنهایت همه گروه‌ها را در برابر نیروهای حامی بشار اسد تضعیف کرد. درگیری گروه‌های رقیب عمدتاً در مناطق شمالی سوریه رخ داده و دمشق، واقع در جنوب کشور، به ندرت صحنه چنین درگیری‌هایی بوده است.

گروه‌های اسلام‌گرای تندرو مثل «دولت اسلامی» یا «جبهه النصره» شعبه القاعده در سوریه، از درگیری گروه‌های اوپوزیسیون رقیب بیشترین بهره را برده و موقعیت خود را به عنوان قدرتمندترین گروه شبه نظامی در کشور مستحکم کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG