لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۸

افزایش بی سابقه پناهجویان سوری به ترکیه


افزایش بی سابقه پناهجویان سوری به ترکیه
افزایش بی سابقه پناهجویان سوری به ترکیه

بنا بر گزارش های رسيده تا بامداد روز شنبه ۲۸ خرداد، شمار پناهندگان سوری در مرزهای ترکيه به ۹۶۰۰ نفر رسیده است. گفته می شود پس از کشته شدن ۱۹ نفر از مخالفان دولت سوريه در روز جمعه، تعداد کسانی که به خاک ترکيه پناهنده می شوند، رو به افزايش دارد.

قدرت های اروپايی که تا پيش از شروع نا آرامی های سوريه با اتخاذ مواضع نرم تر در قبال بشار اسد، رئيس جمهوری اين کشور سعی داشتند وی را از نزديکی بيشتر با جمهوری اسلامی ايران وا داشته و در عين حال به ثبات لبنان کمک کنند، اکنون از احتمال اعمال تحريم های شديدتر عليه اين کشور سخن می گويند.

ترکيه نيز از سوی ديگر، بشار اسد را تحت فشار گذاشته تا پروسه انجام اصلاحات در کشور را تسريع بخشيده و تصميمات قاطعانه تری در جهت رفع بحران فعلی کشور اتخاذ کند.

موج فرار غيرنظاميان سوريه طی دو هفته اخير آنچنان بالا گرفته که يکی از چهرهای نام آشنای سينمای هاليوود، انجلينا جولی که در سال های اخير با پيوستن به صف فعالان جهانی حقوق بشر در رديف سفيران حسن نيت سازمان ملل متحد قرار گرفته، روز جمعه از اين اردوگاه ها ديدن کرد.

انجلينا جولی در مورد انگيزه ديدار خود با پناهندگان سوری می گويد: «پيش از اينکه به اينجا بيايم، قبلاً به سوريه رفته بودم و با مردم سوريه از نزديک ديدن کرده بودم. اونها ملت زيبايی هستند، بچه ها خيلی با هوش و دوست داشتنی هستند. اما آنچه بيش از همه منو تحت تأثير قرار داده و البته ناراحتم می کنه، اينه که اونها خوب می دونند در کشورشون چه می گذره، در مورد اعضای خونواده هاشون صحبت می کنند که کشته شدن، صدای تيراندازی می شنيده اند و شاهد بمباران خونه هاشون بودن، و اينکه مجبور شدن از همه چيز دل بکنند. از يکی از اين بچه ها پرسيدم که چی با خودش آورده گفت، فقط لباسم.»

گروه های مدافع حقوق بشر سوريه می گويند، تا کنون حدود ۱۳۰۰ نفر از مخالفان دولت اسد، و بيش از ۳۰۰ سرباز و پليس در جريان درگيری های خيابانی کشته شده و نزديک به ۱۰ هزار نفر بازداشت شده اند.

XS
SM
MD
LG