لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

افزايش کمک های بين المللی به پناهجويان سوری در اردن


در حالی که نيروهای بشار اسد به سرکوب خونين مخالفان ادامه می دهند کمک های بين المللی به شهروندان سوری که به کشور های همسايه پناه می برند، افزايش می يابد.

يک هواپيمای باری نظامی فرانسه حامل بيست تن کمک های پزشکی برای پناهندگان سوری روز شنبه در امان پايتخت اردن به زمين نشست.

کورين بروزيه سفير فرانسه در اردن گفت: اين يک عمليات نظامی ولی در واقع يک عمليات انساندوستانه است. ما بدليل قابليت اين هواپيماها در مقابله با شرايط جنگی از هواپيماهای نظامی استفاده می کنيم.

روز پنجشنبه نيز يک گروه از پزشکان ارتش فرانسه وارد اردن شدند تا در يک بيمارستان صحرايی به درمان بيماران سوری، کسانی که در خشونت ها زخمی شده اند و بويژه کودکان بپردازند.

فرانسه يکی از کشورهايی است که با تلاش های ديپلماتيک سعی می کند به خشونت ها در سوريه پايان دهد خشونت هايی که تاکنون موجب شده ۲۵٠ هزار نفر سوريه را ترک کرده و به کشورهای همسايه اردن ترکيه و لبنان پناه برند. در حالی که صدها هزار نفر ديگر شهرها و روستاها را رها کرده و در مناطق امن تر سوريه و نزديک به مرز ها پناه گرفته اند.

اردن تاکنون بيش از هر کشور ديگر ۱۵٠ هزار پناهنده سوری را اسکان داده است. و با شدت گرفتن خشونت ها در سوريه افزايش شمار فراريان و پناهجويان بحران ديگری است که بر نگرانی سازمان های امدادرسانی افزوده است.

در خبری ديگر معاون پليس استان حمص به اردن فرار کرد. سرتيپ «ابراهيم الجباوی» اهل شهر درعا در جنوب سوريه است، و قرار است جدا شدن خود از دمشق را در مصاحبه ای با شبکه تلويزيونی العربيه اعلام کند. ناآرامی های سوريه ابتدا با تظاهرات صلح آميز از شهر درعا شروع شد و به همين دليل، سوری ها درعا را «پايتخت انقلاب» لقب داده اند.
XS
SM
MD
LG